Sivri biberin yararları nelerdir ?

Sivri biberin yararları nelerdir ?


Sivri biberin yararı nelerdir? Herkesin yemeyi sevdiği ve kadınlarımızın da mutfakta işine yarayan bir yiyecek bu biber.Yediğinizde size ne yararı olduğunu öğrenebileceğiniz, sivri biberin yararları nelermiş sorusuna yanıt alabileceğiniz bir yazı yazdık.
Yemeklere tat vermek için kullanılan sivri biberin sağlık açısından da yararları vardır. Sivri biberin içerisinde bulunan birçok yararlı maddenin etkisiyle sağlık açısından da birçok yararı bulunabilir.
Sivri biber nedir ?
Sivri biber, dolmalık biberden farklı olarak daha uzun ve daha etli olan bir çeşittir. Acı ve tatlı olmak üzere aynı bölgede yetişebilirler. Ziraat bilimi açısından tatlısının yada acısının nasıl ve nerede yetişebileceği tam olarak bulunamamıştır. Sivri biberin bilinen en eski tarihi 1700 yıl evvele kadar gidiyor. Yemeklere tat vermenin dışında bazı hastalıkların muayenesin de de kullanılıyor. İçerisinde çok miktarda A vitamini, C vitamini, tiamin riboflavin, pridoksin, sodyum, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum olmak üzere birçok madde vardır.
Sivri biberin yararları nelerdir?
Sivri biberin içerisinde bulunan birçok yararlı maddeden dolayı sağlık açısından birçok yararı olabilir.
Ağrı giderici etkisi olur
Sivri biberin içerisinde bulunan kapsaisin maddesi burkulma çeşidi ağrıların hissedilmesini azaltabilir etkide olabilir. Ağrıların bulunduğu bölgeye biber yağından birkaç damla damlatmak yararlı olabilir.
Hafızayı geliştirir
Sivri biber barındırdığı karnosik asitten dolayı beyinsel görevlerin düzenli bir şekilde çalışmasına destek sağlar. Aynı şekilde bu asit hafızanın güçlenmesine dedestek olur. Yaşlılığa bağlı unutmadan ruh sağlığının korunmasına kadar birçok açıdan yararı olabilir. Özellikle çocukların hafıza gelişimleri açısından kullanılması önerilir.
Kansere karşı mücadele edebilir
Sivri biber barındırdığı kapsaisin maddesinin kansere karşı etkili olduğu yapılan birçok gözlem ile ortaya konduğu belirtilmiştir.
Baş ağrısına karşı etkili olur
Sivri biberin uçucu yağları barındırmasından kaynaklı olarak migrenden kaynaklı olarak ortaya çıkabilen baş ağrılarına karşı etkilidir.
Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yararlı olur
Sivri biberin içerisinde bulunan maddelerin antioksidan özelliklerinden dolayı bedenin bağışıklık sisteminin güçlenmesin destek sağlar. Özellikle kış aylarından ortaya çıkan soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı da etkilidir.
Öksürüğü giderir
Sivri biber doğal antibiyotik özelliğe sahip olabilir. İçerisinde barındırdığı maddeler sayesinde beden ısısını arttırabilir. Bu sayede grip ve soğuk algınlığından kaynaklı öksürüklere karşı destek olur.
Sindirim sistemine destek sağlar
Sivri biber içinde barındırdığı birçok maddeden dolayı sağlık açısından birçok yararı vardır. Sivri biber içerisinde bulundurduğu maddelerden dolayı kabızlıktan, gaz ve mide bulantısı gibi birçok sindirim sistemi rahatsızlıklarına destek olur.
Solunum sistemine yardımcı olur
Sivri biber grip, nezle gibi salgın hastalıklara karşı etkilidir. Ve beraberinde birçok solunum yolu gibi hastalıklara da iyi gelir. Astım hastalığı bronşit ve sinüzit gibi hastalıklara karşı iyi gelebilir.
Sivri biberin her ne kadar sağlık açısından birçok yararı olsa da tek başına muayene edici bir özelliği yoktur sadece destekleyici bir besindir. Hastalıklara karşı muayene de mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.
Acı biberin yararları nelerdir?

 • Acı biberin içinde çok miktarda “kapsaisin” isimli madde bulunmaktadır.
 • Bu madde beden için terapatik etki gösterir. Peki, nedir terapatik etki?
 • Bedenin hassas, duyarlı veya daha ileri boyutta hasta olan bölgeleri için sakinleştirici, iyileştirici etki göstermesi anlamına gelmektedir.
 • Acı biber kapsaisin maddesinin iyileştirici etkisi sebebiyle bedendeki hastalıkların muayenesinde sıkça kullanılan bir bitkidir. Özellikle kanser hücrelerinin yok olması adına etkilerinin olumlu yönde olduğu bilinmektedir. Yapılan gözlemler kapsaisin isimli maddenin hasta olan hücreleri “apoptosis evresi”nde öldürdüğünü belirtmiştir. Özellikle bağırsak, akciğer kanserlerinde ve kan kanserlerine iyi gelir.
 • Acı biber, kan dolaşımını hızlandırır. Bu yönüyle tansiyonu dengeler, tansiyon ve kan dolaşımının normal seyrettiği hipertansiyonu kontrol altında tutar. İşte bu sayede acı biber, tansiyon değerlerini normal düzeylerde tutmaya destek sağlar.
 • Acı biber, beden ısısını arttırır. Kış aylarında yenen acı biber, fazla üşümeyi engeller. Özellikle elleri ve ayakları ısınmayanlara acı biber yemeleri önerilir.
 • Bu biber çeşiti eklem iltihabı sorununda olumlu etkilere sahiptir. Eklem iltihabının sebep olduğu ağrıları azaltır. Buna ek olarak zona hastalığından sonra oluşan ağrıları azaltır.
 • Biberin metabolik hızı arttırdığı bilinir. Hızlı metabolizma ise kalori yakmaya yardımcı olur, zayıflamaya destek sağlar.
 • Kırmızı acı biber bir C Vitamini deposudur. Öyle ki içinde barındırdığı C Vitamini limonda bulunan C Vitamininden çok daha fazladır.
 • Acı biber, başta E vitamini olmak üzere içinde bulunan antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahiptir. Bağışıklık sistemi güçlü bir beden, hastalıklara karşı çok daha dirençlidir. Bu anlamda acı biber bedeni hastalıklara karşı güçlü tutar.
 • Tip 2 Diyabet oluşumuna karşı koruyucudur. Koruyucu olması ile birlikte diyabetik nöropati muayenesinde kullanılmaktadır.

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.