3 dakikada okuyabilirsiniz

Dünya neden elektrikli arabalar konusunda çok heyecanlı?

08 Ağustos 2018'de eklendi

Dünya neden elektrikli arabalar konusunda çok heyecanlı?

Elektrikli arabalar hakkında çok fazla vızıltı var. Tüm büyük otomobil üreticileri ya elektrikli otomobil satmaya başladılar ya da hazırda planlamaktadırlar. Tesla gibi bazı üreticiler sadece elektrikli arabalar yapıyorlar; Volvo gibi diğer oyuncular, 2019’a kadar sadece elektrik veya hibrit satmak için kendilerini yeniden konumlandırıyorlar.

Geçen yıl elektrikli otomobil satışları yeni bir rekor kırdı, ancak hala satılan tüm araçların yaklaşık % 1’ini oluşturmaktadırlar. Müfettişler, bu satışların çoğunun cömert hükümet sübvansiyonları tarafından motive edildiğini belirtiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2018 dünya enerji yatırımına ilişkin raporunda eleştiri bir noktayı atlıyor. Tanım gereği herhangi bir yeni teknoloji sıfırdan başlar. Önemli olan ne kadar hızlı büyüdüğü – ve elektrikli otomobil satışları hızla artmakta. Ayrıca, elektrikli otomobillere yönelik tüketici harcamaları, sektördeki devlet harcamalarından çok daha hızlı büyüyor.

Trendler, satışların artmaya devam edeceğini gösteriyor . Bir elektrikli otomobilin ortalama maliyeti, tek bir şarjla gidilebilecek mesafe arttıkça hızla düşüyor. Bunun nedeni elektrikli otomobilleri çalıştıran bataryaların daha fazla enerji almasıdır.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Aralık 2018, 23:52

12 GB RAM’li Dünyanın İlk Telefonu

Bugüne kadar birçok firma çeşitli özellikleri ön plana çıkararak akıllı telefonları müşterilerin tercihine göre piyasaya sürdü, fakat Snapdragon 855 Yonga seti ve 12GB Ram kullanan telefon yoktu bu zamana kadar! One Plus dünyanın ilk 12 GB RAM e sahip telefonunu üretmek için kolları sıvadı ve bu işi başardı. Amacı rakipleri olan Sony Samsung  ve Xioami  gibi rakiplerle mücadele etmek ve pastadan büyük payı almaktı. Lenovo da bu yarışta yer alıyordu ve Qualcomm’un en son işlemcisini kendi telefonlarında kullanmaya başlamıştı. Makalemizin başlangıcında söz ettiğimiz telefonun dahili hafıza alanı 512 GB  olacak. Bu telefonun daha düşük bir versiyonu olan 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafıza alanı modeli 640 dolar fiyatla satışa sunulacak ki bu fiyat Çin için geçerli. Telefon Avrupa ve Amerika pazarına girdiğinde en az yüzde yirmilik bir fark olacağını söyleyebiliriz. Bu telefonda diğer özellikler hakkında bilgi almak için teknoloji dünyasındaki fısıltılara kulak vermek gerekiyor. Çünkü telefonun Lenovo z5 pro ile benzerlik gösterdiği gelen haberler arasında…

Z5 Pro’yu Hatırlayalım

z5 Pro modelinin çok yüksek bir ekran kasa oranı vardı bu oran yüzde 95 oranındaydı,
çerçevesi neredeyse yok gibiydi ve Parmak izi sensörü çok hızlı açılan bu telefonun arka
kısmında 24 megapiksel ve 16 megapiksel görüntüleme sensörleri vardı. Telefonda 3350
miliamper pil batarya kullanılıyor idi. Elbette ki bu yeni modelde bataryanın biraz daha
yüksek kapasiteli olması bekleniyor, dünyanın en iyi işlemcisi olan Snapdragon 855 ve buna
eşlik edecek olan 12 GB RAM çok hızlı bir kullanım sağlayacak telefonun fiyatı hakkında
henüz bir bilgi verilmedi ise de 512 GB lık dahili alan ve işlemci ekran kartı göz önüne
alındığında 700 ile 800 doları zorlayacağını söylenebilir.

Devamını Görüntüle