SON DAKİKA
3 dakikada okuyabilirsiniz

Hızlı kilo vermek sağlığınıza zararlı!

08 Ağustos 2018'de eklendi

Hızlı kilo vermek sağlığınıza zararlı!

Ülkemiz de obezite oranı büyük oranda artış gösteriyor. TÜİK’in yapmış olduğu açıklamaya göre 15 yaşın üzerinde ki bireylerin .2’si obez, 4.8’i ise fazla kilolu olduğu veriler ile doğrulandı. Bu verilerin içerisinde olan insanlar ise bir an önce kilolarından kurtulmak için çeşitli yollara başvuruyorlar. Oldukları kilolara yıllarca sonra ulaşıp, çok hızlı bir şekilde sık egzersiz ve çok düşük kalori oranı olan diyetler yaparak istenmeyen kilolardan kurtulmaya çalışılıyor. Her ne kadar kilo vermede başarılı olunsa da hızlı kilo vermek uzmanlarca sağlığımıza uzun vade de zararı olduğu söyleniyor.

Kilo vereyim derken sağlığınızdan olmayın!

Hızlı kilo verdiren çok düşük kalorili diyetler temel besin için yetersiz kalıyor. Vitamin eksikliği sizi bir çok hastalığa açık kapı olarak bırakacaktır. Bağışıklık sisteminizin zayıflaması ile vücut sıvınızda dengesizlik, kas krampları, kalpte aritmi gibi etkilere neden olur.

Güvenli kilo vermek için

Sağlıklı bir diyet için günde 250 kalori daha az yemek yiyerek ve 250 kalori ekstra egzersiz yaparak, günde 500 kalori kadar kaybedebilirsiniz. Bu da size haftada 7000 kalori (1kilo) yapar. Bu şekilde hem sağlığınız için yararlı hem de etkili bir kilo verme yöntemi seçebilirsiniz.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Haziran 2018, 23:25

Bipolar Bozukluk Nedir, Belirtileri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri

BİPOLAR BOZUKLUK

Bipolar bozukluk, iki uçlu duygu durum bozukluğudur. Bu hastalıkla mücadele eden insanların dakikaları dakikalarını tutmamaktadır. Manik ve depresif olmak üzere geçişli dönemleri vardır.

Belirtileri
Aşırı hareketlilik, aşırı para harcama isteği, ani duygu durum geçişleri, içe kapanıklık, uykusuzluk, depresyon, kendini olduğundan daya yüksek veya daha alçak görme gibi belirtileri vardır. Bu belirtileri gören kişiler hastanelerin psikiyatri polikliniğinde destek almalıdırlar.

Manik Dönem
Bipolar bozukluk teşhisi konan hastalarda manik dönemler oldukça hareketli geçmektedir. Bu hareketlilik çoğu zaman kişiye maddi ve manevi zararlar verebilmektedir. Manik dönemde hastalar yerinde durmakta oldukça zorlanırlar, bir hayli yüksek öz güvende hareket edebilirler, hızlı ve sürekli konuşur durumda olabilirler. Bazı hastalar manik dönemlerde aşırı para harcalarken, bazı hastalar kendilerinde doğa üstü güçlerin olduğunu iddia ederler, hatta bu durum, kendilerini peygamber olarak görmeye kadar devam edebilmektedir.

Depresif Dönem
Depresif dönem, bipolar bozukluk teşhisi konan hastaların içe kapanık ve depresyon belirtileri gösterdiği dönemdir. Bu dönemde hastalar içe kapanıktırlar ve kendilerini dış dünyadan soyutlamış durumdadırlar. Hayattan zevk alamazlar ve sürekli melenkolik durumdadırlar. Başlarına gelen sıkıntıları kötüye yorma eğilimindedirler. İlerleyen dönemlerde tedavi edilmezlerse bu dönem kişiyi intiharın eşiğine kadar götürebilir.

Açıklanan bu dönemlerin geçiş sıklığı ve ortaya çıkış zamanları hastadan hastaya göre değişebilmektedir. Bazı hastalarda, gün içerisinde bu dönemler arası geçişler çok sık iken, bazı hastalarda günlük, haftalık ve aylık olarak değişebilmektedir. Bipolar bozukluğu hastaları, hastalığın atak gösterdiği mevsimlere çok dikkat etmelidirler. Özellikle ilk bahar aylarında, sık sık doktoruna danışarak bu süreci en az problemle atlatmalıdırlar. Dönemler arası geçişler çok hızlı olduğundan, oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bu belirtilerden en az iki tanesini gören kişiler, profesyonel destek almak zorundadırlar.

Tedavisi
Bazı hastalarda ilaç tedavisi yeterli iken, bazı hastalarda ilaç tedavisine ek olarak psikoterapi de uygulanabilir. Bu hastalıkta kullanılan ilaçlar hastaların her iki durumunu da dengelemek amacıyla verilir. Depakin ve Aripa bu amaçla kullanılan ilaçlardandır. Bu hastalarda uykusuzluk da sık görülen belirtilerdendir. Bu amaçla da hem uyku düzenin sağlamak hem de depresif atakları önlemek amacıyla, Zestad, Cipralex gibi ilaçlar da verilmektedir.

Devamını Görüntüle