3 dakikada okuyabilirsiniz

Hızlı kilo vermek sağlığınıza zararlı!

08 Ağustos 2018'de eklendi

Hızlı kilo vermek sağlığınıza zararlı!

Ülkemiz de obezite oranı büyük oranda artış gösteriyor. TÜİK’in yapmış olduğu açıklamaya göre 15 yaşın üzerinde ki bireylerin .2’si obez, 4.8’i ise fazla kilolu olduğu veriler ile doğrulandı. Bu verilerin içerisinde olan insanlar ise bir an önce kilolarından kurtulmak için çeşitli yollara başvuruyorlar. Oldukları kilolara yıllarca sonra ulaşıp, çok hızlı bir şekilde sık egzersiz ve çok düşük kalori oranı olan diyetler yaparak istenmeyen kilolardan kurtulmaya çalışılıyor. Her ne kadar kilo vermede başarılı olunsa da hızlı kilo vermek uzmanlarca sağlığımıza uzun vade de zararı olduğu söyleniyor.

Kilo vereyim derken sağlığınızdan olmayın!

Hızlı kilo verdiren çok düşük kalorili diyetler temel besin için yetersiz kalıyor. Vitamin eksikliği sizi bir çok hastalığa açık kapı olarak bırakacaktır. Bağışıklık sisteminizin zayıflaması ile vücut sıvınızda dengesizlik, kas krampları, kalpte aritmi gibi etkilere neden olur.

Güvenli kilo vermek için

Sağlıklı bir diyet için günde 250 kalori daha az yemek yiyerek ve 250 kalori ekstra egzersiz yaparak, günde 500 kalori kadar kaybedebilirsiniz. Bu da size haftada 7000 kalori (1kilo) yapar. Bu şekilde hem sağlığınız için yararlı hem de etkili bir kilo verme yöntemi seçebilirsiniz.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Haziran 2018, 22:27

Diş Fırçasının Kime Ait Olduğu Nasıl Belirlenebilir ?

İnsanların en büyük kuşkularından birisi ağız sağlığını koruma esnasında nasıl davranmaları gerektiğini bilmemeleridir. Bu konuda kişiler diş fırçalarının başkaları tarafından kullanmalarına asla izin vermemesi gerekmektedir. Çünkü diş fırçası üzerinde her zaman bakteriler vardır. Eğer başka ağızdaki bakteriler diş fırçası üzerine bulaşırsa tekrar kullanıldığında ağız sağlığında ciddi problemler yaratabilir. Bu yüzden kişiler diş fırçalarının üzerine yapışkan bir kağıt ile üzerine ismini yazabilir veya renk seçimi esnasında renkli bir diş fırçası alabilir. Eğer bunlar da yetmiyorsa isimli diş fırçaları kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Diş fırçalarının en önemli özelliklerinden bir tanesi de saklanmasıdır. Saklanma sırasında diş fırçalarının fırça kısmı yukarıya bakmalı ve dik bırakılmalıdır. Aksi taktirde bunlar yapılmazsa kişinin fırçası üzerinde çeşitli bakteriler oluşur. Bir fırçanın en fazla kullanım süresi üç aydır. Üç ay sonrasında kişinin fırçasını değiştirmesi gerekmektedir. Çünkü o süre zarfında kendi kullanılabilirliğini yitirdiğinden dolayı pek etki yapmaz ve üzerinde birikecek kirlerin de olması diş minesine zararlar verebilir ve kişi tüm bunların yanı sıra tercih ettiği diş macunlarına da dikkat etmesi gerekmektedir.

Diş Fırçasının Saklanması ve Kime Ait Oluşu Nasıl Yapılır?

Kişinin kendine ait diş fırçası varsa mutlaka kendi dolabında saklamalıdır. Kendi dolabında sakladığı sürece diş fırçasının başkası tarafından kullanılması mümkün değildir. Fakat kendine ait dolabı bulunmuyorsa ve kime ait oluşu belirlenmesi gerekiyorsa kişi üzerine yazı yazabilir veya bir işaret bırakabilir. Ortak kullanım noktasında olan kişisel temizlik ürünlerinin kendi kapları bulunur. Bu kaplar üzerine de çeşitli yazılar yazılarak bu şekilde korunması yapılabilir. Fakat saklanırken dikkat edilmesi gereken bir husus vardır bu da saklanılan yerin temiz oluşu veya olmayışıdır. Saklanılan yerin haftalık temizliği mutlaka yapılması gerekir.

Diş Fırçası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fırça kullanımı sırasında dişlerin temizliğinden sonra fırça tamamen yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Islak bir fırça üzerinde kolaylıkla bakteriler oluşabileceğinden dolayı hiçbir zaman ıslak olması tavsiye edilmez. Bir diğer husustan bahsedilecek olursa diş fırçası üzerine bir kağıt veya yazı yazılmalı ve diğer ev sakinlerinin kullanması engellenmelidir. Aynı diş fırçasını iki kişi kullanırsa ve sürekli bu durum devam ederse ağız içerisinde iltihap oluşumu başlar. Bu oluşum gerektiği yerde kanal tedavisine kadar gidebilir. Kişi kendi ağız sağlığını düşünüyorsa bu hususlara dikkat ederek kendi diş fırçasını muhafaza etmelidir. Muhafaza ettiği yerde de karışıklık çıkmaması için kendisine ait olduğunu belirtecek bir parça koymalıdır.

Devamını Görüntüle