SON DAKİKA
4 dakikada okuyabilirsiniz

Diş Fırçasının Kime Ait Olduğu Nasıl Belirlenebilir ?

Diş Fırçasının Kime Ait Olduğu Nasıl Belirlenebilir ?

İnsanların en büyük kuşkularından birisi ağız sağlığını koruma esnasında nasıl davranmaları gerektiğini bilmemeleridir. Bu konuda kişiler diş fırçalarının başkaları tarafından kullanmalarına asla izin vermemesi gerekmektedir. Çünkü diş fırçası üzerinde her zaman bakteriler vardır. Eğer başka ağızdaki bakteriler diş fırçası üzerine bulaşırsa tekrar kullanıldığında ağız sağlığında ciddi problemler yaratabilir. Bu yüzden kişiler diş fırçalarının üzerine yapışkan bir kağıt ile üzerine ismini yazabilir veya renk seçimi esnasında renkli bir diş fırçası alabilir. Eğer bunlar da yetmiyorsa isimli diş fırçaları kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Diş fırçalarının en önemli özelliklerinden bir tanesi de saklanmasıdır. Saklanma sırasında diş fırçalarının fırça kısmı yukarıya bakmalı ve dik bırakılmalıdır. Aksi taktirde bunlar yapılmazsa kişinin fırçası üzerinde çeşitli bakteriler oluşur. Bir fırçanın en fazla kullanım süresi üç aydır. Üç ay sonrasında kişinin fırçasını değiştirmesi gerekmektedir. Çünkü o süre zarfında kendi kullanılabilirliğini yitirdiğinden dolayı pek etki yapmaz ve üzerinde birikecek kirlerin de olması diş minesine zararlar verebilir ve kişi tüm bunların yanı sıra tercih ettiği diş macunlarına da dikkat etmesi gerekmektedir.

Diş Fırçasının Saklanması ve Kime Ait Oluşu Nasıl Yapılır?

Kişinin kendine ait diş fırçası varsa mutlaka kendi dolabında saklamalıdır. Kendi dolabında sakladığı sürece diş fırçasının başkası tarafından kullanılması mümkün değildir. Fakat kendine ait dolabı bulunmuyorsa ve kime ait oluşu belirlenmesi gerekiyorsa kişi üzerine yazı yazabilir veya bir işaret bırakabilir. Ortak kullanım noktasında olan kişisel temizlik ürünlerinin kendi kapları bulunur. Bu kaplar üzerine de çeşitli yazılar yazılarak bu şekilde korunması yapılabilir. Fakat saklanırken dikkat edilmesi gereken bir husus vardır bu da saklanılan yerin temiz oluşu veya olmayışıdır. Saklanılan yerin haftalık temizliği mutlaka yapılması gerekir.

Diş Fırçası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fırça kullanımı sırasında dişlerin temizliğinden sonra fırça tamamen yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Islak bir fırça üzerinde kolaylıkla bakteriler oluşabileceğinden dolayı hiçbir zaman ıslak olması tavsiye edilmez. Bir diğer husustan bahsedilecek olursa diş fırçası üzerine bir kağıt veya yazı yazılmalı ve diğer ev sakinlerinin kullanması engellenmelidir. Aynı diş fırçasını iki kişi kullanırsa ve sürekli bu durum devam ederse ağız içerisinde iltihap oluşumu başlar. Bu oluşum gerektiği yerde kanal tedavisine kadar gidebilir. Kişi kendi ağız sağlığını düşünüyorsa bu hususlara dikkat ederek kendi diş fırçasını muhafaza etmelidir. Muhafaza ettiği yerde de karışıklık çıkmaması için kendisine ait olduğunu belirtecek bir parça koymalıdır.

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Haziran 2018, 23:25

Bipolar Bozukluk Nedir, Belirtileri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri

BİPOLAR BOZUKLUK

Bipolar bozukluk, iki uçlu duygu durum bozukluğudur. Bu hastalıkla mücadele eden insanların dakikaları dakikalarını tutmamaktadır. Manik ve depresif olmak üzere geçişli dönemleri vardır.

Belirtileri
Aşırı hareketlilik, aşırı para harcama isteği, ani duygu durum geçişleri, içe kapanıklık, uykusuzluk, depresyon, kendini olduğundan daya yüksek veya daha alçak görme gibi belirtileri vardır. Bu belirtileri gören kişiler hastanelerin psikiyatri polikliniğinde destek almalıdırlar.

Manik Dönem
Bipolar bozukluk teşhisi konan hastalarda manik dönemler oldukça hareketli geçmektedir. Bu hareketlilik çoğu zaman kişiye maddi ve manevi zararlar verebilmektedir. Manik dönemde hastalar yerinde durmakta oldukça zorlanırlar, bir hayli yüksek öz güvende hareket edebilirler, hızlı ve sürekli konuşur durumda olabilirler. Bazı hastalar manik dönemlerde aşırı para harcalarken, bazı hastalar kendilerinde doğa üstü güçlerin olduğunu iddia ederler, hatta bu durum, kendilerini peygamber olarak görmeye kadar devam edebilmektedir.

Depresif Dönem
Depresif dönem, bipolar bozukluk teşhisi konan hastaların içe kapanık ve depresyon belirtileri gösterdiği dönemdir. Bu dönemde hastalar içe kapanıktırlar ve kendilerini dış dünyadan soyutlamış durumdadırlar. Hayattan zevk alamazlar ve sürekli melenkolik durumdadırlar. Başlarına gelen sıkıntıları kötüye yorma eğilimindedirler. İlerleyen dönemlerde tedavi edilmezlerse bu dönem kişiyi intiharın eşiğine kadar götürebilir.

Açıklanan bu dönemlerin geçiş sıklığı ve ortaya çıkış zamanları hastadan hastaya göre değişebilmektedir. Bazı hastalarda, gün içerisinde bu dönemler arası geçişler çok sık iken, bazı hastalarda günlük, haftalık ve aylık olarak değişebilmektedir. Bipolar bozukluğu hastaları, hastalığın atak gösterdiği mevsimlere çok dikkat etmelidirler. Özellikle ilk bahar aylarında, sık sık doktoruna danışarak bu süreci en az problemle atlatmalıdırlar. Dönemler arası geçişler çok hızlı olduğundan, oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bu belirtilerden en az iki tanesini gören kişiler, profesyonel destek almak zorundadırlar.

Tedavisi
Bazı hastalarda ilaç tedavisi yeterli iken, bazı hastalarda ilaç tedavisine ek olarak psikoterapi de uygulanabilir. Bu hastalıkta kullanılan ilaçlar hastaların her iki durumunu da dengelemek amacıyla verilir. Depakin ve Aripa bu amaçla kullanılan ilaçlardandır. Bu hastalarda uykusuzluk da sık görülen belirtilerdendir. Bu amaçla da hem uyku düzenin sağlamak hem de depresif atakları önlemek amacıyla, Zestad, Cipralex gibi ilaçlar da verilmektedir.

Devamını Görüntüle