4 dakikada okuyabilirsiniz

Diş Fırçasının Kime Ait Olduğu Nasıl Belirlenebilir ?

Diş Fırçasının Kime Ait Olduğu Nasıl Belirlenebilir ?

İnsanların en büyük kuşkularından birisi ağız sağlığını koruma esnasında nasıl davranmaları gerektiğini bilmemeleridir. Bu konuda kişiler diş fırçalarının başkaları tarafından kullanmalarına asla izin vermemesi gerekmektedir. Çünkü diş fırçası üzerinde her zaman bakteriler vardır. Eğer başka ağızdaki bakteriler diş fırçası üzerine bulaşırsa tekrar kullanıldığında ağız sağlığında ciddi problemler yaratabilir. Bu yüzden kişiler diş fırçalarının üzerine yapışkan bir kağıt ile üzerine ismini yazabilir veya renk seçimi esnasında renkli bir diş fırçası alabilir. Eğer bunlar da yetmiyorsa isimli diş fırçaları kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Diş fırçalarının en önemli özelliklerinden bir tanesi de saklanmasıdır. Saklanma sırasında diş fırçalarının fırça kısmı yukarıya bakmalı ve dik bırakılmalıdır. Aksi taktirde bunlar yapılmazsa kişinin fırçası üzerinde çeşitli bakteriler oluşur. Bir fırçanın en fazla kullanım süresi üç aydır. Üç ay sonrasında kişinin fırçasını değiştirmesi gerekmektedir. Çünkü o süre zarfında kendi kullanılabilirliğini yitirdiğinden dolayı pek etki yapmaz ve üzerinde birikecek kirlerin de olması diş minesine zararlar verebilir ve kişi tüm bunların yanı sıra tercih ettiği diş macunlarına da dikkat etmesi gerekmektedir.

Diş Fırçasının Saklanması ve Kime Ait Oluşu Nasıl Yapılır?

Kişinin kendine ait diş fırçası varsa mutlaka kendi dolabında saklamalıdır. Kendi dolabında sakladığı sürece diş fırçasının başkası tarafından kullanılması mümkün değildir. Fakat kendine ait dolabı bulunmuyorsa ve kime ait oluşu belirlenmesi gerekiyorsa kişi üzerine yazı yazabilir veya bir işaret bırakabilir. Ortak kullanım noktasında olan kişisel temizlik ürünlerinin kendi kapları bulunur. Bu kaplar üzerine de çeşitli yazılar yazılarak bu şekilde korunması yapılabilir. Fakat saklanırken dikkat edilmesi gereken bir husus vardır bu da saklanılan yerin temiz oluşu veya olmayışıdır. Saklanılan yerin haftalık temizliği mutlaka yapılması gerekir.

Diş Fırçası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fırça kullanımı sırasında dişlerin temizliğinden sonra fırça tamamen yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Islak bir fırça üzerinde kolaylıkla bakteriler oluşabileceğinden dolayı hiçbir zaman ıslak olması tavsiye edilmez. Bir diğer husustan bahsedilecek olursa diş fırçası üzerine bir kağıt veya yazı yazılmalı ve diğer ev sakinlerinin kullanması engellenmelidir. Aynı diş fırçasını iki kişi kullanırsa ve sürekli bu durum devam ederse ağız içerisinde iltihap oluşumu başlar. Bu oluşum gerektiği yerde kanal tedavisine kadar gidebilir. Kişi kendi ağız sağlığını düşünüyorsa bu hususlara dikkat ederek kendi diş fırçasını muhafaza etmelidir. Muhafaza ettiği yerde de karışıklık çıkmaması için kendisine ait olduğunu belirtecek bir parça koymalıdır.

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.