2 dakikada okuyabilirsiniz

Bipolar Bozukluk Nedir, Belirtileri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri

Bipolar Bozukluk Nedir, Belirtileri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri

BİPOLAR BOZUKLUK

Bipolar bozukluk, iki uçlu duygu durum bozukluğudur. Bu hastalıkla mücadele eden insanların dakikaları dakikalarını tutmamaktadır. Manik ve depresif olmak üzere geçişli dönemleri vardır.

Belirtileri
Aşırı hareketlilik, aşırı para harcama isteği, ani duygu durum geçişleri, içe kapanıklık, uykusuzluk, depresyon, kendini olduğundan daya yüksek veya daha alçak görme gibi belirtileri vardır. Bu belirtileri gören kişiler hastanelerin psikiyatri polikliniğinde destek almalıdırlar.

Manik Dönem
Bipolar bozukluk teşhisi konan hastalarda manik dönemler oldukça hareketli geçmektedir. Bu hareketlilik çoğu zaman kişiye maddi ve manevi zararlar verebilmektedir. Manik dönemde hastalar yerinde durmakta oldukça zorlanırlar, bir hayli yüksek öz güvende hareket edebilirler, hızlı ve sürekli konuşur durumda olabilirler. Bazı hastalar manik dönemlerde aşırı para harcalarken, bazı hastalar kendilerinde doğa üstü güçlerin olduğunu iddia ederler, hatta bu durum, kendilerini peygamber olarak görmeye kadar devam edebilmektedir.

Depresif Dönem
Depresif dönem, bipolar bozukluk teşhisi konan hastaların içe kapanık ve depresyon belirtileri gösterdiği dönemdir. Bu dönemde hastalar içe kapanıktırlar ve kendilerini dış dünyadan soyutlamış durumdadırlar. Hayattan zevk alamazlar ve sürekli melenkolik durumdadırlar. Başlarına gelen sıkıntıları kötüye yorma eğilimindedirler. İlerleyen dönemlerde tedavi edilmezlerse bu dönem kişiyi intiharın eşiğine kadar götürebilir.

Açıklanan bu dönemlerin geçiş sıklığı ve ortaya çıkış zamanları hastadan hastaya göre değişebilmektedir. Bazı hastalarda, gün içerisinde bu dönemler arası geçişler çok sık iken, bazı hastalarda günlük, haftalık ve aylık olarak değişebilmektedir. Bipolar bozukluğu hastaları, hastalığın atak gösterdiği mevsimlere çok dikkat etmelidirler. Özellikle ilk bahar aylarında, sık sık doktoruna danışarak bu süreci en az problemle atlatmalıdırlar. Dönemler arası geçişler çok hızlı olduğundan, oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bu belirtilerden en az iki tanesini gören kişiler, profesyonel destek almak zorundadırlar.

Tedavisi
Bazı hastalarda ilaç tedavisi yeterli iken, bazı hastalarda ilaç tedavisine ek olarak psikoterapi de uygulanabilir. Bu hastalıkta kullanılan ilaçlar hastaların her iki durumunu da dengelemek amacıyla verilir. Depakin ve Aripa bu amaçla kullanılan ilaçlardandır. Bu hastalarda uykusuzluk da sık görülen belirtilerdendir. Bu amaçla da hem uyku düzenin sağlamak hem de depresif atakları önlemek amacıyla, Zestad, Cipralex gibi ilaçlar da verilmektedir.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.