SON DAKİKA

2018-2019 Yılında İtalya’da Uluslararası Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır?

2018-2019 Yılında İtalya’da Uluslararası Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır?

2018-2019 Yılında İtalya’da Uluslararası Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Kısa süreli bir eğitim veya ziyaret amaçlı geldiğinizde İtalya büyüleyici bir ülkedir, ama uluslararası bir öğrenci olarak geldiğinizde ikisine de sahip olabilirsiniz. İtalya dünya’da en eski üniversitelerden Bologna Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar.

Ayrıca bugün bildiğimiz alışılmış ve kabul görmüş bir sistemi mevcuttur. İtalya’da yüksek lisans veya diğer programlar için bir üniversiteye başvurmaya başlamadan önce kontrol etmeniz gereken bazı önemli bilgiler ise şöyledir;

1.İtalya’da Doğru Bir Lisans Eğitimi Seçmelisiniz.

Burada İngilizce ve İtalyanca olmak üzere Yüksek Lisans alanında alabileceğiniz birçok bölüm-alan mevcuttur. Bazı seçenekler şöyle sıralanabilir:

·       Görsel Sanatlar için Yüksek Lisans

·       Endüstriyel Tasarım için Yüksek  Lisans

·       İletişim Bilimleri için Yüksek Lisans

·       Sağlık Bilimleri için Yüksek Lisans

·       Ekonomi Bilimi için Yüksek Lisans

2.Bölümünüzle ile İlgili En İyi Üniversiteyi Seçmelisiniz.

Aşağıda dikkatinizi çekebilecek İtalya’daki en iyi üniversitelerden bir kaçını sizler için listeledik

·       Padova Üniversitesi

·       Torino Üniversitesi

·       Milano Moda Enstitüsü

·       Milano Teknik ve Tasarım Üniversitesi

·       Avrupa Ekonomi Okulu

3.Başvuru İçin Hazırlık Süreci

İtalya’da Yüksek Lisans için başvuruda bulunmadan önce ihtiyacınız olan niteliklerinizin uygunluğunu göz önünde bulundurmalısınız.

1.İlgilendiğiniz alanla ilgili bilgileri ve gerekli şartları öğrenebilmek için üniversitenizle iletişim kurun.

2.Üniversite size uygunluğun’uz ile ilgili geri dönüş yapacaktır. Eğer bu standartlara uygunsa’nız hemen ön başvuruda bulunabilirsiniz. Bunu İtalyan Elçiliği veya Konsolosluğu’na giderek yapabilirsiniz.

3.İtalyan Elçiliği veya Konsolosluğu gerekli belgelerinizi İtalyan Yüksek Eğitim Enstitüsüne gönderir.

4.Son olarak İtalyan Yüksek Eğitim Enstitüsünün aldığı kararlar liste halinde genelde Ağustos ayı itibariyle yayınlanır.

4.Üniversitelere Kabul Şekilleri

Başvuran öğrenciler genellikle daha önceki eğitim süreçlerinde aldıkları belgeler ve puanlara göre değerlendirilirler.

Bu durumda seçtiğiniz okulun kabul alma puanlarını kontrol etmeniz okuyacağınız bölüm egitme ihtimalinizi doğrudan etkileyecektir.

Yüksek olasılıkla okuyacağınız şu üç bölümden kabul sınavlarına girmeniz gerekecektir:

·       Tıp

·       Mimarlık

·       Mühendislik

Bir Yüksek Lisans programı için başvuruda bulunan öğrenciler en az 12 yıl okul okuması ve bunu kanıtlaması gerekir. Eğer 10 yıl eğitim gördüyse 12.yılı tamamlamak için gerekli sınavlara girdiğini ayrıca bildirmesi gerekir.

5.İtalyan Üniversite Başvuruları için Dil Gereklilikleri

İtalyan üniversiteleri İngilizce ve İtalyanca olarak 2 dilde eğitim verebilirler.  En önemlisi de İngilizce dil seçeneğiyle öğrenim alabileceğiniz bir çok Yüksek Lisans ve Doktora programı mevcuttur. HattaLisans eğitim almanız bile mümkündür.

İtalyanca program için mümkün olan kabul sınavları;

İtalyanca için;

CILS –Sınavı İtalya’da, Evrensel İtalya Kültür Enstitüsü’nde yapılır.

CELI –Sınavı ise sertifika sınavıdır, Perugia Üniversitesinin dahilinde anlaşmalı merkezi kurumlarda yapılan sınavlarla elde edilebilir.

Ayrıca İtalya’da dil öğrenmek isterseniz Milano’da ve Roma’da bulunan dilokullarını da degerlendirebilirsiniz.

İngilizce için;

Eğer siz İngilizce bir Yüksek Lisans Programına başvuruda bulunacaksanız, İngilizce dil yeterliliğinizin olduğunu kanıtlamalısınız.

Bazı kabul gören dil sınavları ise şunlardır;

·       TOEFL

·       TOEIC

·       IELTS

Yukarıda ki sınavlar İtalyan üniversiteleri’nin genel olarak İngilizce dil yeterliliğiniz için temel alabilecekleri uluslararası sınavlardır.

6.Gerekli Başvuru Dökümanları

·       Kimlik veya Pasaport Belgesi

·       Pasaport için fotoğraf

·       Akademik transkript

·       Üniversite başvuru formu

·       Detaylı ders programı açıklaması (Özellikle tamamladığınız veya tamamlayacağınız sosyalaktiviteler mevcut ise bunları kanıtlar nitelikte belirli bir müfredat)

·       CV- Yada Öz geçmiş

·       Tavsiye mektubu

·       Motivasyon mektubu

·       Dil yeterlilik belgesi(İngilizce veya İtalyanca)

·       Tasarım programı kayıtları için portföy

·       ResmiSAT veya ACT skorları

Gerekli belgeler her bölüm için farklılık göstermektedir. Başvuru süreci, başvuru tarihleri ve gerekli belgeler hakkında detaylı bilgileri Pava Edu sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

7.İtalya’da Üniversite Kayıt Tarihleri

İtalyan Konsolosluğu veya Elçiliği’ne teslim edeceğiniz belgeleri Aralık ile Mayıs ayları arasında verebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki teslim edeceğinizi belgeleri verebileceğiniz en kısa sürede ve en erken tarihte vermeniz kabul almanız için bi o kadar önemlidir. Bu kabul tarihleri okullar arası değişiklik gösterebilir.

8.Son Olarak Kabul Mektubunuzu Aldıktan Sonra

1.Vize işlemleri için başvuruda bulunmalısınız

2.İtalya ya girişinizin ardından 8 iş günü içinde yerel polis merkezine giderek oturum izni almalısınız.

3.Genel Seyahat Sağlık Sigortası’na sahip olmalısınız bu belge en az 30.000 EUR bütçe sağlamalıdır.

·       ABvatandaşı -Avrupa Sağlık Kartı sahibi olmalıdır ve yaklaşık tutar bir İtalyan vatandaşı ile aynı oranda olmalıdır.

·       AB ve ABkapsamında olmayan öğrenciler kendi ülkelerinde ayrıca birer seyahat sağlık sigortasına da sahip olabilirler.

4.Öğrenciler İtalya ya giriş yaptıktan sonra okullarına giderek resmi olarak kayıt yaptırmaları gerekir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Ağustos 2018, 02:26

Geleceğin Cinsel Tercihi Dijiseksüel olacak!

Gelişen teknoloji ile birlikte bilim insanlarından farklı bir robot türü piyasaya sürülüyor. Piyasa sanal gerçeklik teknolojisi ile (VR) porno filmleri haberleri ile çalkalanırken bilim insanlarından bir şaşırtıcı haber daha geldi. Seks robotu! Evet yanlış duymadınız bilim insanları seks robotlarının günümüzde oldukça rağbet göreceğini belirtirken, birkaç modelini piyasaya sürmüş bile! Bu haberin yayılmasının ardından ise Kanadalı bazı bilim adamları tartışmalara ayrı bir renk katacak bir iddia sundular.

Atılan iddiaya göre kısa bir süre içerisinde Dijiseksüel adında farklı bir cinsel tercih daha ortaya çıkacak ve insanların büyük bir çoğunluğu tercihlerini Dijiseksüel tarafından kullanacağı söyleniyor. Journal of Sexua and Relationship dergisinin de bu iddia için destek makaleleri bile bazı insanları tedirgin etmeye başladı. Konu ile alakalı olarak açıklama yapan Profesör Neil McCarthour, hızla gelişen teknolojinin seks robotları sayesinde insanların cinsel istekleri doğrultusunda, insan partnerinin yapamayacağı şeyleri yapması durumunda, insanların büyük çoğunluğu Dijiseksüel olarak seks robotları ile ilişkiler kuracaklar.

Teorisyenlerin yaptığı açıklamaya göre ise bu iddianın gerçekleşme oranı oldukça yüksek ve tehlikeli olduğu yönünde. İnsanların tercihlerinin bu yöne kayması durumunda dişilerin üreme yeteneklerini zaman içerisinde kaybetmesi dünyanın evrim dengesini bozabileceği yönünde. Sizce de böyle bir şeyin olması mümkün müdür? Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

 

Devamını Görüntüle