SON DAKİKA
4 dakikada okuyabilirsiniz

Üsküdar İlçe Rehberi / Hakkında Bilgiler

cool
Üsküdar İlçe Rehberi / Hakkında Bilgiler

Üsküdar İlçe Tanıtımı  

Nüfus: 524.379
Yüzölçümü: 36 km2
Mahalle Sayısı: 33
Koordinatlar: 41°01’30, 29°01’58

Üsküdar satılık daire imkanları bakımından zengin, alan olarak büyük ve kalabalık bir ilçedir. İstanbul‘un Anadolu Yakasında bulunan Üsküdar ilçesinin batısında İstanbul Boğazı, doğusunda Ümraniye, kuzeyinde Beykoz, güneydoğusunda Ataşehir, güneyinde Kadıköy bulunmaktadır. Ayrıca Üsküdar’dan İstanbul’un karşı kıyısındaki Eminönü ve Beşiktaş ilçelerini de görmek mümkündür. İstanbul’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Üsküdar’da yaklaşık yarım milyon insan yaşamaktadır.

Üsküdar’ın Tarihçesi  

Osmanlı döneminde Üsküdar, şehir surlarının dışında kalan üç bölgeden biri olma özelliğini taşıyordu. Üsküdar, o zamanlarda çokça mezarlığa ev sahipliği yapmakla beraber günümüzde de Karacaahmet Mezarlığı, Bülbül Deresi Mezarlığı ve bazı Hristiyan ve Yahudi mezarlıkları da Üsküdar ilçesinde bulunmaktadır. 1955 yılında ise, şiddet olayları dolayısıyla Üsküdar’da birçok Ermeni ve Rum dükkanları yakılıp yıkıldı. Ayrıca Üsküdar, İstanbul için çok önemli bir tarihi eser olan Kız Kulesine de ev sahipliği yapmaktadır. Kız Kulesine, Üsküdar merkezden 10 dakikalık yürüyüşün ardından bir tekne yardımı ile ulaşılabilir.

 Günümüzde Üsküdar

Üsküdar kiralık daire seçenekleri bakımından oldukça zengin bir ilçe olmakla birlikte aynı zamanda İstanbul’un en eski ilçelerinden biridir. Üsküdar ilçesi, Eminönü ilçesinin tam karşısında yer almaktadır ve iki ilçe arasındaki ulaşım vapur veya köprü ile sağlanabilir. Üsküdar’ın köklü bir yerleşim yeri olmasının yanı sıra birçok emekli kişi ve Avrupa Yakasında okuyan veya çalışan birçok kişi için ucuz olmasından dolayı uygun bir tercihtir.
Yoğun saatlerde Üsküdar, vapura veya otobüse yetişmeye çalışan insanlarla doludur. Üsküdar aynı zamanda martı ve deniz motorlarının sesi ile sakinlerine güzel bir atmosfer sunmaktadır.
Üsküdar’da vapur iskelelerinin arkasında bulunan bölge çok sayıda kafe ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Bu kafe ve restoranlar daha çok Osmanlı mutfağına göre düzenlenmiş olup gençlerin buluşup vakit geçirebileceği mekanlar ise sayıca azdır.
Üsküdar’da günümüzde iki tane kütüphane vardır. Bunlardan birincisi 1953 yılında inşa edilen Şemsi Paşa Camii Kütüphanesi’dir diğeri ise Selimiye Halk Kütüphanesi’dir.

Üsküdar Daire Fiyatları

Üsküdar kiralık daire ücretleri ortalama 1745 Türk Lirası civarında olup, Üsküdar satılık daire fiyatları ise ortalama 478 Bin Türk Lirası civarındadır.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Haziran 2018, 20:40

Başakşehir İlçe Tanıtımı

Başakşehir İlçe Tanıtımı
Başakşehir satılık daire çeşitleri bakımından zengin olmasıyla bilinen bir İstanbul ilçesidir. Başakşehir’in nüfusu yaklaşık 311 Bin kadardır. İstanbul’un 39 ilçesinden biri olan Başakşehir, Avrupa Yakasında yer almaktadır.
Başakşehir’in Coğrafi Konumu
Başakşehir kiralık daire fiyatlarının uygunluğu ile bilinir. Başakşehir’in kuzeybatısında Sazlıdere Barajı, güneyinde ise Marmara Denizi bulunmaktadır. Başakşehir’in çevresinde Eyüp, Sultangazi, Esenler, Bağcılar, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Arnavutköy ilçeleri vardır.
E80 Avrupa Otoyolu, Başakşehir’in bir semti olan Mahmutbey’den başlar ve batıda Edirne’den geçerek sınırlarımızın dışına ulaşır.
Başakşehir Tarihçe
Başakşehir ilçesinin eski ismi Azatlık idi. Bu alan geçmişte Osmanlı ordusu için barut üretiminin yapıldığı bir yer olarak bilinmekteydi. Bu alanda daha sonra Jön Türkler hareketinin kahramanlarından biri olan Resneli Niyazi tarafından bir çiftlik inşa edildi. 2009 yılına kadar Başakşehir ilçesi, Küçükçekmece’ye bağlı bir semtti fakat bu tarihte Başakşehir ilçe olma özelliğini kazanmıştır.
Başakşehir Futbol Kulübü
Başakşehir’in en önemli özelliklerinden biri de ligde başarılı bir futbol kulübüne sahip olmasıdır. Başakşehir Futbol Kulübü, 1990 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü adıyla kurulmuştur. Başakşehir Futbol Kulübü, Süper Lig’e ilk defa 2007-2008 sezonunda çıkmıştır ve o tarihten beri Süper Lig’de mücadele etmektedir. Başakşehir Futbol Kulübü, iç saha maçlarını mülkiyeti Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Fatih Terim Stadında oynamaktadır.
Başakşehir Mahalleleri
Başakşehir kiralık daire imkanları ile dolu olan bazı mahalleri şöyle sıralayabiliriz. Başakşehir ilçesinde bulunan en kalabalık mahalleleri, toplamda yerel nüfusun yüzde 40’ını oluşturan Kayabaşı ve Başak Mahalleleridir. Bu iki mahallenin toplam nüfusu yaklaşık 150 Bin civarındadır. Bu iki mahalleyi nüfus yoğunluğu bakımından Başakşehir ve Güvercintepe Mahalleleri izlemektedir.
Başakşehir’de Sosyokültürel Yapı
Başakşehir satılık daire imkanları ile donatılmış bir ilçe olmanın yanı sıra bekar nüfusun üç katı kadar da evli nüfusa sahiptir. Başakşehir’in bir diğer ilginç özelliği ise İstanbul’un diğer ilçelerine göre daha fazla çocuk nüfusuna sahip olmasıdır. Başakşehir’in yaklaşık nüfusu 400 Bin civarındadır ve Başakşehir ilçesi yıllık yüzde 4’lük bir nüfus artış oranına sahiptir.

Devamını Görüntüle