arama

Üsküdar İlçe Rehberi / Hakkında Bilgiler

Üsküdar İlçe Tanıtımı  

Nüfus: 524.379
Yüzölçümü: 36 km2
Mahalle Sayısı: 33
Koordinatlar: 41°01’30, 29°01’58

Üsküdar satılık daire imkanları bakımından zengin, alan olarak büyük ve kalabalık bir ilçedir. İstanbul‘un Anadolu Yakasında bulunan Üsküdar ilçesinin batısında İstanbul Boğazı, doğusunda Ümraniye, kuzeyinde Beykoz, güneydoğusunda Ataşehir, güneyinde Kadıköy bulunmaktadır. Ayrıca Üsküdar’dan İstanbul’un karşı kıyısındaki Eminönü ve Beşiktaş ilçelerini de görmek mümkündür. İstanbul’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Üsküdar’da yaklaşık yarım milyon insan yaşamaktadır.

Üsküdar’ın Tarihçesi  

Osmanlı döneminde Üsküdar, şehir surlarının dışında kalan üç bölgeden biri olma özelliğini taşıyordu. Üsküdar, o zamanlarda çokça mezarlığa ev sahipliği yapmakla beraber günümüzde de Karacaahmet Mezarlığı, Bülbül Deresi Mezarlığı ve bazı Hristiyan ve Yahudi mezarlıkları da Üsküdar ilçesinde bulunmaktadır. 1955 yılında ise, şiddet olayları dolayısıyla Üsküdar’da birçok Ermeni ve Rum dükkanları yakılıp yıkıldı. Ayrıca Üsküdar, İstanbul için çok önemli bir tarihi eser olan Kız Kulesine de ev sahipliği yapmaktadır. Kız Kulesine, Üsküdar merkezden 10 dakikalık yürüyüşün ardından bir tekne yardımı ile ulaşılabilir.

 Günümüzde Üsküdar

Üsküdar kiralık daire seçenekleri bakımından oldukça zengin bir ilçe olmakla birlikte aynı zamanda İstanbul’un en eski ilçelerinden biridir. Üsküdar ilçesi, Eminönü ilçesinin tam karşısında yer almaktadır ve iki ilçe arasındaki ulaşım vapur veya köprü ile sağlanabilir. Üsküdar’ın köklü bir yerleşim yeri olmasının yanı sıra birçok emekli kişi ve Avrupa Yakasında okuyan veya çalışan birçok kişi için ucuz olmasından dolayı uygun bir tercihtir.
Yoğun saatlerde Üsküdar, vapura veya otobüse yetişmeye çalışan insanlarla doludur. Üsküdar aynı zamanda martı ve deniz motorlarının sesi ile sakinlerine güzel bir atmosfer sunmaktadır.
Üsküdar’da vapur iskelelerinin arkasında bulunan bölge çok sayıda kafe ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Bu kafe ve restoranlar daha çok Osmanlı mutfağına göre düzenlenmiş olup gençlerin buluşup vakit geçirebileceği mekanlar ise sayıca azdır.
Üsküdar’da günümüzde iki tane kütüphane vardır. Bunlardan birincisi 1953 yılında inşa edilen Şemsi Paşa Camii Kütüphanesi’dir diğeri ise Selimiye Halk Kütüphanesi’dir.

Üsküdar Daire Fiyatları

Üsküdar kiralık daire ücretleri ortalama 1745 Türk Lirası civarında olup, Üsküdar satılık daire fiyatları ise ortalama 478 Bin Türk Lirası civarındadır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ