4 dakikada okuyabilirsiniz

Başakşehir İlçe Tanıtımı

Başakşehir İlçe Tanıtımı

Başakşehir İlçe Tanıtımı
Başakşehir satılık daire çeşitleri bakımından zengin olmasıyla bilinen bir İstanbul ilçesidir. Başakşehir’in nüfusu yaklaşık 311 Bin kadardır. İstanbul’un 39 ilçesinden biri olan Başakşehir, Avrupa Yakasında yer almaktadır.
Başakşehir’in Coğrafi Konumu
Başakşehir kiralık daire fiyatlarının uygunluğu ile bilinir. Başakşehir’in kuzeybatısında Sazlıdere Barajı, güneyinde ise Marmara Denizi bulunmaktadır. Başakşehir’in çevresinde Eyüp, Sultangazi, Esenler, Bağcılar, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Arnavutköy ilçeleri vardır.
E80 Avrupa Otoyolu, Başakşehir’in bir semti olan Mahmutbey’den başlar ve batıda Edirne’den geçerek sınırlarımızın dışına ulaşır.
Başakşehir Tarihçe
Başakşehir ilçesinin eski ismi Azatlık idi. Bu alan geçmişte Osmanlı ordusu için barut üretiminin yapıldığı bir yer olarak bilinmekteydi. Bu alanda daha sonra Jön Türkler hareketinin kahramanlarından biri olan Resneli Niyazi tarafından bir çiftlik inşa edildi. 2009 yılına kadar Başakşehir ilçesi, Küçükçekmece’ye bağlı bir semtti fakat bu tarihte Başakşehir ilçe olma özelliğini kazanmıştır.
Başakşehir Futbol Kulübü
Başakşehir’in en önemli özelliklerinden biri de ligde başarılı bir futbol kulübüne sahip olmasıdır. Başakşehir Futbol Kulübü, 1990 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü adıyla kurulmuştur. Başakşehir Futbol Kulübü, Süper Lig’e ilk defa 2007-2008 sezonunda çıkmıştır ve o tarihten beri Süper Lig’de mücadele etmektedir. Başakşehir Futbol Kulübü, iç saha maçlarını mülkiyeti Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Fatih Terim Stadında oynamaktadır.
Başakşehir Mahalleleri
Başakşehir kiralık daire imkanları ile dolu olan bazı mahalleri şöyle sıralayabiliriz. Başakşehir ilçesinde bulunan en kalabalık mahalleleri, toplamda yerel nüfusun yüzde 40’ını oluşturan Kayabaşı ve Başak Mahalleleridir. Bu iki mahallenin toplam nüfusu yaklaşık 150 Bin civarındadır. Bu iki mahalleyi nüfus yoğunluğu bakımından Başakşehir ve Güvercintepe Mahalleleri izlemektedir.
Başakşehir’de Sosyokültürel Yapı
Başakşehir satılık daire imkanları ile donatılmış bir ilçe olmanın yanı sıra bekar nüfusun üç katı kadar da evli nüfusa sahiptir. Başakşehir’in bir diğer ilginç özelliği ise İstanbul’un diğer ilçelerine göre daha fazla çocuk nüfusuna sahip olmasıdır. Başakşehir’in yaklaşık nüfusu 400 Bin civarındadır ve Başakşehir ilçesi yıllık yüzde 4’lük bir nüfus artış oranına sahiptir.

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.