Stilist Ne Yapar?

Stilist Ne Yapar?

Stilist kıyafet tasarımını uygun tekstil ürününü seçerek artistik ve teknik çizimlerle yapan kişidir. Stilist ne yapar diye sorduğumuzda genel olarak stilistin moda trendlerini takip ederek yeni tasarımlar yarattığını söyleyebiliriz.  Moda ve tekstil sektöründe aranan pozisyonlardan biri olan stilistlik firmalarının imajının yaratılmasında rol oynayan bir meslektir.

Stilist çalıştığı marka için yeni model kıyafet tasarımları yapar. Bu tasarımları teknik ve artistik çizimlerle sunar. Stilistler modaya yön veren yaratıcı kişilerdir. Kumaş ve aksesuar seçimi ve modeller üzerinde değişiklik yapmak da stilistlerin görevleri arasında yer alır. Kıyafet modellerinin tasarlanmasının yanı sıra stilistler hazır girim sektöründeki modellerin modaya uygun hale getirilmesini de sağlarlar.

Nasıl Stilist Olunur?

Stilist olmak için elbette modaya ilgi duymak gerekir. Stilistlerin teknik ve artistik çizim bilgisi de olmalıdır. Stilistler üniversitelerdeki bölümlerde okuyarak meslek sahibi olabildikleri gibi stilistlik kurslarına giderek de bu alanda yetkin olabilirler. Stilistlik kurslarında bilgisayarlı çizim teknikleri, moda trendlerine uygun tasarım yapmak gibi konularda donanım sahibi olunur.

Son yıllarda stilistlik mesleğinin çok ilgi görmesi stilist ne yapar ve nasıl stilist olunur gibi soruları gündeme getirmiştir. Bu pozisyonda çalışacak donanımlı kişilere ihtiyaç duyulması mesleğe yönelik eğitimlerin de artmasına neden olmuştur. Eğitimi alınarak stilist olmak mümkündür. Kursları başarıyla tamamlayan ve stilist belgesi alan kişiler moda sektöründe çeşitli pozisyonlarda iş bulabilirler.

Kaynak: https://www.yeniumitmodelistlik.com/stilistlik-egitimi.php

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Haziran 2018, 22:10

Arkadaşlığa nörolojik bakış: Beynin yakınlığa etkisi

Mutlu bir yaşam için sırlar ya da altın kurallar var mıdır diye hepimiz zaman zaman merak ederiz. Mutluluk; küçük, büyük, kadın, erkek, genç, yaşlı olması fark etmez, her bireyin en doğal hakkıdır. Bazı insanlar çok küçük şeylerle mutlu olurlar, bazısı da mutlu olmak için maddi ve manevi büyük çabalar sarf ederler.
Mutlu Bir Yaşam İçin Nasıl Bakmalıyız?
Manevi dünyası zengin ve güçlü olan insanlar genellikle daha mutludur. Sahip oldukları inançları ve bağlı oldukları güçlü değerleri vardır. Birtakım sıkıntı ve zorlukla karşılaşınca hemen ümitsizliğe kapılmazlar. Mücadeleci ruhları devreye girer, içinde bulundukları olumsuz durumdan en az hasarla kurtulmanın çaresini ararlar. Bu çabada bulunabilmek bile bir başarıdır ve onları mutlu etmeye yeter. Kalp gözüyle bakmayı başaran herkes için, mutluluğun sırrı uzak değildir.
Mutlu Bir Yaşam İçin Nereden Başlamalıyız?
Şöyle bir etrafınıza bakın ya da geniş çaplı araştırın; Bedensel veya Zihinsel Engelli kimseler göreceksiniz. Hayatlarında bir şeyin eksik ya da yok olması üzmez onları, farkında bile olmazlar çoğu zaman. Kendileriyle barışık yaşayan, iç huzuru yakalamayı başarmış bu koca yürekli, güzel insanlar. Elin, kolun yapamadığını ayaklar yapar, ayakların yapamadığını ağızları bile yapar. Çok başarılı bir ressam, parmak ısırılacak bir müzisyen, milli bir sporcu, hatta bilim adamı olup isimlerinden Uluslar arası Platformlarda söz ettirenlerini gördükçe gurur duyarız. En baştan yani sıfırdan başlamak bile mutlu bir yaşamın başlangıcıdır diyoruz.
Mutlu Bir Yaşam İçin Nerede Durmalıyız?
Hayatta mutluluğu yakalamak için ait olduğumuz yerde, sahip olduklarımızla birlikte dimdik durmalıyız. Evinizde eşinize değerli bir eş, çocuğunuza şefkatli bir anne olabilirsiniz. İşyerinizde ast ve üstleriyle uyumlu bir çalışan olabilirsiniz. Vatandaş olarak çevreye, doğaya, hayvanlara duyarlı, toplumda kişilerin hak ve özgürlüğüne saygılı olabilirsiniz. Nerede olursanız olun, sevgi ve saygı ile yaşadığınız her yer ama her yer mutlu bir yaşam için en uygun mekandır.

Devamını Görüntüle