Stilist Ne Yapar?

Stilist Ne Yapar?

Stilist kıyafet tasarımını uygun tekstil ürününü seçerek artistik ve teknik çizimlerle yapan kişidir. Stilist ne yapar diye sorduğumuzda genel olarak stilistin moda trendlerini takip ederek yeni tasarımlar yarattığını söyleyebiliriz.  Moda ve tekstil sektöründe aranan pozisyonlardan biri olan stilistlik firmalarının imajının yaratılmasında rol oynayan bir meslektir.

Stilist çalıştığı marka için yeni model kıyafet tasarımları yapar. Bu tasarımları teknik ve artistik çizimlerle sunar. Stilistler modaya yön veren yaratıcı kişilerdir. Kumaş ve aksesuar seçimi ve modeller üzerinde değişiklik yapmak da stilistlerin görevleri arasında yer alır. Kıyafet modellerinin tasarlanmasının yanı sıra stilistler hazır girim sektöründeki modellerin modaya uygun hale getirilmesini de sağlarlar.

Nasıl Stilist Olunur?

Stilist olmak için elbette modaya ilgi duymak gerekir. Stilistlerin teknik ve artistik çizim bilgisi de olmalıdır. Stilistler üniversitelerdeki bölümlerde okuyarak meslek sahibi olabildikleri gibi stilistlik kurslarına giderek de bu alanda yetkin olabilirler. Stilistlik kurslarında bilgisayarlı çizim teknikleri, moda trendlerine uygun tasarım yapmak gibi konularda donanım sahibi olunur.

Son yıllarda stilistlik mesleğinin çok ilgi görmesi stilist ne yapar ve nasıl stilist olunur gibi soruları gündeme getirmiştir. Bu pozisyonda çalışacak donanımlı kişilere ihtiyaç duyulması mesleğe yönelik eğitimlerin de artmasına neden olmuştur. Eğitimi alınarak stilist olmak mümkündür. Kursları başarıyla tamamlayan ve stilist belgesi alan kişiler moda sektöründe çeşitli pozisyonlarda iş bulabilirler.

Kaynak: https://www.yeniumitmodelistlik.com/stilistlik-egitimi.php

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.