6 dakikada okuyabilirsiniz

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır ?

Çocuklarımızın yaşları büyüdükçe, oyun hamurları da evlerimizde sıkça boy göstermeye başlıyor. Fiyatlarının çok ta ucuz olmadığını göz önünde bulunduracak olursak, evde kendi oyun hamurumuzu hazırlamak iyi bir seçim olabilir. Sizler için birkaç oyun hamuru tarifini derledik.

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır ?

Basit Oyun Hamurları:
*Bu hamuru yapmak için çok az malzemeye ihtiyacınız var. Bir kabın içine 1 su bardağı un, 1/2 su bardağı tuz ve 1/2 su bardağı su koyun ve karıştırın. Kıvamını tutturmak için gerekirse biraz daha su veya biraz daha un ekleyin. Eğer renkli oyun hamuru yapmak isterseniz, hamuru top top ayırın ve gıda boyasıyla iyice karışana kadar yoğurun.
*1 su bardağı karbonat ile 1/2 su bardağı mısır nişastasını bir kaba koyun ve üzerine 3/4 bardak su ilave edin. Orta hararetli ateşte sıkça karıştırın. Karışımın kıvamı istediğiniz şekle geldiğinde ateşten alın ve soğuduğunda istediğiniz şekli verin. Karışımı ateşte uzun süre tutmak çünkü küçük parçalar halinde dağılmasına sebep olabilir.
Yumuşak Oyun Hamuru:
2 su bardağı un, 1 su bardağı tuz, 2 su bardağı sıcak su, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 veya 1,5 yemek kaşığı krem tartarı bir kaba koyarak orta hararetli ateşte istenilen kıvama gelene kadar sıkça karıştırın. Ateşten aldıktan sonra bir süre soğumasını bekleyin. Hamuru yağlı kağıdın üstüne koyun ve bir top haline gelene kadar yuvarlayın. Eğer renklendirmek isterseniz, küçük toplara ayırıp yoğurarak gıda boyasını yedirin.
Zıplayan Oyun Hamuru:
Kauçuk kıvamında ve zıplayan oyun hamuru yapmak için 2 su bardağı karbonat ve 1,5 su bardağı suyu orta boy bir kabın içinde ve orta hararetli ateşte sık sık karıştırın. Karışım koyulaşıp hamura benzediğinde ateşten alın ve biraz soğumaya bırakın. Yağlı kağıdın üzerinde gıda boyasıyla yoğurun.
Kolay Gelsin!

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Şubat 2019, 14:46

Stilist Ne Yapar?

Stilist kıyafet tasarımını uygun tekstil ürününü seçerek artistik ve teknik çizimlerle yapan kişidir. Stilist ne yapar diye sorduğumuzda genel olarak stilistin moda trendlerini takip ederek yeni tasarımlar yarattığını söyleyebiliriz.  Moda ve tekstil sektöründe aranan pozisyonlardan biri olan stilistlik firmalarının imajının yaratılmasında rol oynayan bir meslektir.

Stilist çalıştığı marka için yeni model kıyafet tasarımları yapar. Bu tasarımları teknik ve artistik çizimlerle sunar. Stilistler modaya yön veren yaratıcı kişilerdir. Kumaş ve aksesuar seçimi ve modeller üzerinde değişiklik yapmak da stilistlerin görevleri arasında yer alır. Kıyafet modellerinin tasarlanmasının yanı sıra stilistler hazır girim sektöründeki modellerin modaya uygun hale getirilmesini de sağlarlar.

Nasıl Stilist Olunur?

Stilist olmak için elbette modaya ilgi duymak gerekir. Stilistlerin teknik ve artistik çizim bilgisi de olmalıdır. Stilistler üniversitelerdeki bölümlerde okuyarak meslek sahibi olabildikleri gibi stilistlik kurslarına giderek de bu alanda yetkin olabilirler. Stilistlik kurslarında bilgisayarlı çizim teknikleri, moda trendlerine uygun tasarım yapmak gibi konularda donanım sahibi olunur.

Son yıllarda stilistlik mesleğinin çok ilgi görmesi stilist ne yapar ve nasıl stilist olunur gibi soruları gündeme getirmiştir. Bu pozisyonda çalışacak donanımlı kişilere ihtiyaç duyulması mesleğe yönelik eğitimlerin de artmasına neden olmuştur. Eğitimi alınarak stilist olmak mümkündür. Kursları başarıyla tamamlayan ve stilist belgesi alan kişiler moda sektöründe çeşitli pozisyonlarda iş bulabilirler.

Kaynak: https://www.yeniumitmodelistlik.com/stilistlik-egitimi.php

Devamını Görüntüle