8 dakikada okuyabilirsiniz

Neden Ağlarız ?

cry
Neden Ağlarız ?

Biz insanlar neden ağlarız? Bunun sebebi nedir? Film izlerken ağlamanın nedeni nedir? İşte biz bu soruların cevabını ve daha birçok şeyi araştırdık ve siz değerli okurlarımıza bu makalemizi hazırladık. Bakalım ağlamanın sebebi ve bu soruların yanıtı nelermiş. İşte yanıtı…

“ Ağlamak güzeldir dökülürken yaşlar gözünden utanmanıza gerek yoktur “ demiştir Sezen. Gerçi konu ağlamak olunca bazen utansak da utanmasak da akar yaşlar gözümüzden istemeden. Çok nadir durumlarda tutabiliriz ağlamamızı.     

Biz İnsanlar Neden Ağlarız?

 Peki, nedir bizi ağlatan? Neden ağlarız? Neden bir kişi bile ben ömrüm boyunca hiç ağlamadım diyemez. 

Aslında şöyle bir düşünecek olursak ağlama nedenlerimiz çok sayıda vardır. Çoğu vakit;  bir yakınımızın ölümü, aşk acısı, sinir harpleri, büyük kavgalar, haksızlığa uğramak gibi kötü olaylar bizi ağlatırken, bazen de güzelliklerden ağlarız. Çocuğunu ilk kez elinde tutan bir anne ve baba, seneler sonra birbirlerini bulan âşıklar, aylardır çalıştığı sınavı kazanan bir kişi, büyük ikramiyeyi kazandığını öğrenen dar gelirli bir aile, evlenme teklifi alan bir kadın, amansız hastalık olan kanseri yenen bir hasta ağlamalarını zor tutar hatta hiç tutamaz bile. 

Öyleyse ağlamak; doğal olarak ilerleyen, duygusal bir tepki ve acı, kader, mutsuzluk veya sevinç, neşe gibi belirli bir hislere verilen bir yanıttır. Bu anlamda ağlamak bir tür rahatlama ve boşalma tekniğidir. Hatta bazı kaynaklara göre ağlamak stres hormonlarını ve toksinleri bedenden dışarı atar. 

Bazı zamanlarda ise bir savunma silahı olarak ta kullanılmaktadır. İstenen bir şeyi elde etmek amaçlı, karşıdakinin desteğini kazanmak veya suçunu azaltmak için ağlamak yöntemini kullanan kişiler vardır. 

Evet, ağlamamızın nedenlerini ve bizi ağlatan şeyleri gördüğümüze göre şimdi de film izlerken ağlamamızın nedeni nedir? Bu sorunun yanıtına bakalım.

Film İzlerken Ağlamanın Sebebi Nedir?

Gerçek olmadığını bilerek bazı filmlerden öyle çok etkileniriz ki. Kimini izlerken sevinir, kiminde korkar, kiminde ise elimizde olmadan ağlamaya başvururuz. Peki, nedir bizi ağlamaya sürükleyen neden?

Yapılan gözlemlere göre film izlerken ağlamamızın sebeplerinden birisi ise “ Ayna Kuralı “ dır. Filmdeki aktörlerin mimikleri bize net bir şekilde yansırsa neticesinde gözyaşlarının yanaklarımızdan süzülmesidir. Bununla beraber filmlerde kullanılan müziğinde çok etkisi vardır. Özellikle duygusallık içeren filmlerdeki müzik seçimi duyguların yoğunlaşmasına sebep olabilmektedir. Film izlerken ağlamamızın sebeplerinden başkası ise filmde yaşananlarla empati oluşturmamızdır. Eğer filmde geçen sahnelerin benzerini kendimiz daha önce yaşadıysak, bu da ağlamamıza neden olur. 

 Düşünün Titanic, Yeşil Yol, Selvi Boylum Al Yazmalım, Pianist, Uçurtma Avcısı, Babam ve Oğlum, Aslan Kral, Hayat Güzeldir veya Eşkıya gibi bazı filmler sizlerde de farklı bir duygu oluşturmuyor mu?

Gözyaşının Bedendeki işlevi nedir?

Gözyaşlarının işlevlerinden birisi gözün içini arındırmaktır. Üst taraftan akan gözyaşı göze gelen toz ve mikropları temizleyerek gözden dışarı atılır. Gözyaşını oluşturan bezlerden en önemlisi de“ lacrimal gland “ ismi verilen bezlerdir ve buradan gözyaşının önemli bir yer salgılanır. Bundan ayrı ise kirpiklerin diplerinde yer alan minik keselerden gözyaşını tamamlayan elementler salgılanabilmesidir. Oluşan gözyaşı üstten aşağı doğru gözü arındırır ve burna yakın olan kısımdaki küçük deliklerden pompa sistemi ile emilir. Emilen kirli su ise lacrimal kanalda bir araya gelip lacrimal keseye gelir ve buradan da burnun içine akar. 

Gözyaşının başka bir işlevi ise gözün kornea tabakasının optik olarak verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak, gözün üstünü nemlendirmek, gözün kurumasını engellemek, gözü bakterilerden önleme ve ışığın kırılmasını azaltmak gibi işlevleri vardır. Gözyaşı o kadar önemlidir ki, yokluğu durumunda gözlerimizi her an kaybedebiliriz.

Gözyaşı ile ilgili ilginç bilgiler 

– Sıklıkla ağlama sonrası kişinin rahatladığı düşünülmektedir. Fakat yapılan bir gözleme göre ileri derecede depresyonda olanlar veya anksiyetesi yüksek derece de olanlar ağlama sonrası kendilerini daha kötü hissederler. 

– İstatistiklere göre yaşamımız boyunca yaklaşık 10 kova gözyaşı dökmekteyiz.

– Bebekler ağlamayı kendilerini belirtmek için kullanırlar. Karınları acıktığında, gaz sancısı yaşadıklarında, altları pisse veya ortamdan memnun değillerse tepkilerini ağlayarak ifade etmeye çalışırlar.

– Fil bakıcılarına göre filler üzgün olduklarında ağlarlar.

– Gözyaşı mekanizması otomobillerdeki sileceklere benzetilir. Gözümüzü her kırptığımızda, göz kapakları gözümüzün üstünde yer alan gözyaşını emer.

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.