SON DAKİKA
8 dakikada okuyabilirsiniz

Dolar ve Euro Kurlarının Artış Sebepleri

Dolar ve Euro Kurlarının Artış Sebepleri

Günümüzde döviz gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Döviz kurları her geçen gün tırmanışa geçti. Özellikle büyük tırmanışlar sarf eden Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi olan dolar 1776’dan beri uluslar arası para birimlerinden birisi oldu. “ Thaler” in değişmiş bir şekli olan dolar günümüz de geçerliliğini sürdürmektedir. Birçok yatırımcı yatırımlarını Türk Lira’sını dövize dönüştürerek kısa vadede karlı çıkmayı başarabiliyorlar. Kimine gülüyor bu yatırım işi kimini de bozguna uğratabiliyor lakin kısa vadede yatırım denince ekonomik açıdan incelendiğinde dolar ve Euro en çok tercih edilen döviz kurlarından birisi olmakta.

Yurt dışından ülkemize bir borç alındığında bu borçlar Türk Lira’sı olarak kaydedilmiyor. Uluslar arası para birimi olarak kabul edilen dolar olarak da kabul edilebilir. Dolar prestijini arttırmayı çok iyi becerdiğinden hem Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi olmasından dolayı ülkeler arası anlaşmalarda yahut borçlanmalarda bu para birimi de kabul edilmektedir. Ülkemizin ekonomisini kaldırmak için yurt dışından getirilen ithal malların ücretlerin ödenmeside genellikle uluslar arası para birimleri kullanılarak yapılıyor. Dolar gibi prestiji ve kısa vadede kazandıranı yüksek olan dövizler ülkemizde çok yaygın biçimde kullanılmakta. Uzun vadeli yatırım aracı olan altının yerini bu tarz kısa vadeli dövizler alacağı beklenmektedir.Ülkemizin üretkenliği malum tarım konularında diğer ülkelere nazaran yüksek durumda. Yapılan ihracatların sayısı her geçen gün artmakta ve yapılan ihracatlar ülke ekonomisini kaldırmak için büyük rol oynadığı tartışılmaz. Yapmış olunan ihracatların para kurları da döviz olarak yapılmakta. Dolar sadece yatırım aracı olmaktan çıkıp ülkeler arası anlaşma dövizi de olabiliyor. Ülkemizin temennisi ithalattan çok ihracat yaparak üretkenliği sadece tarım ihracatlarından ziyade teknoloji gibi büyük firmaların, ülkelerin yarışa dahil olduğu alanlarda gelişebilmektir. İhracat arttıkça ülkemize giren döviz de artacaktır. Bu hesaplardan her zaman ülke ekonomisi karlı çıkacağa benziyor.

Enflasyon artışı ile döviz kuru arasında bir bağıntı var. Bu bağıntı kimi köşe yazarları tarafından doğru orantılı olarak düşünülmekle beraber kimi köşe yazarları tarafından aralarında bir ters orantı olduğundan bahsediyorlar. Türkiye’de faizin arttırılmaması yoluyla kurun yükselmesinin ve cari açığın kapatılmasının yolunun açılabileceği konusunda hem fikiriz. Türk Lirası’nın her geçen gün iç düşüşü ile dış düşüşü arasındaki fark yüksek olduğundan dolar gibi uluslar arası para birimleri değer kazanıyor. İç düşüş ile dış düşüş arasındaki fark kapatılarak kısa vadeli yatırım aracı olarak görünen döviz değerleri gerileyebilir. Bu sayede faiz oranları da düşürülebilir.  Merkez Bankası enflasyonun yüksek olmasından dolayı yaptığı mücadelede faiz yüzdelerini yükselterek dolar, Euro gibi kurlarla ilgilenmediğini kısa süre içerisinde açıklamıştı. Merkez Bankası yüksek olan enflasyonu geriletebildiği andan itibaren döviz kurları düşüş yaşayacağa benziyor.  Cari açığı kapatma girişimlerinden dolayı dolar, Euro gibi uluslar arası para birimlerinin kurları ile pek ilgilenilmiyor. Anlaşılan o ki Euro gibi döviz kurları hala ülkemizde yatırım aracı olarak kullanılmaya devam edecek.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Temmuz 2018, 19:44

Bedelli Askerlik Kredisi Alınabilir Mi ?

5 milyon kişinin beklediği söylenilmekte olan bedelli askerliğin bedelinin 15.000TL olacağı ve 25 yaşından itibaren yararlanılabileceği açıklandı. Önümüzdeki hafta meclisten geçirileceği düşünülen bedelli askerlik için şu an için bankalar tarafından ortaya çıkacak olan bu talebe karşılık bir kampanya bulunmamakta. Vaziyet itibariyle en akıllıca kredi tercihinin piyasadaki en düşük faiz oranlarına sahip ihtiyaç kredisi olduğu söylenilebilir. İhtiyaç kredisi aracılığıyla 15.000TL olan bedelli askerlik tutarının taksitler aracılığıyla bölünerek orta halli vatandaşlar tarafından da faydalanılması bekleniyor.

En Uygun Kredi Seçenekleri

15.000TL’lik bedelli askerlik kredisinin ihtiyaç kredisi olarak çekilmesi halinde faiz oranları %1,79 ve %2.15 oranları arasında değişmekte. Hemen hemen bütün bankalar 3 ile 48 ay arasında vade seçenekleri sunmakta.

12 Aylık Ödeme Seçenekleri

%1,79 faiz oranıyla göze çarpan QNR Finansbank faiz miktarı ve tahsis ücretiyle birlikte toplamda 17.250TL’lik bir fatura çıkartmaktadır. Bu miktar ise aylık 1.431TL’lik taksitlere denk gelmektedir.Kredi kullanmak isteyelerin başvurabileceği bir banka olarak göze çarpmaktadır.

24, 36 ve 48 Aylık Ödeme Seçenekleri

ING Bank %1,74’lük faiz oranı ile aylık 801TL’ye 24 taksitlik seçenekleri arasından göze çarpıyor. 24 aya çıkıldığından dolayı ise toplam ödeme 19.300TL’ye artıyor.

CepteTeb üzerinden ise %1,95 faiz oranı ile aylık 621 TL’ye gelen taksit fırsatı bulunuyor. 36 ay taksitlendirmeye denk gelen bu seçenek toplamda ise 22.359 TL’ye denk geliyor.

Vakıfbank’ın yaz kredisi adı altında verdiği ihtiyaç kredisi ise 48 ay vade farkı ve kredi notunuza göre %1,66’ya kadar düşebilen faiz oranıyla en öne çıkan seçenek oluyor. Taksitleri 488TL’ye denk gelen kredide toplam ödeme 23.510TL oluyor.

Bedelli Askerlik Kredisi Beklentisi

Yasal düzenlenmesinin hazırlandığı bilinen bedelli askerlik yasasının önümüzdeki haftalarda çıkması bekleniyor 5 milyon kişinin faydalanabileceği yasanın bu talebi karşılayabilecek yeni bir özel bedelli askerlik kredisinin ortaya koyulup koyulmaması büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. Bankalar ya da devlet tarafından farklı bir ödeme planı konulmazsa yasadan yararlanmak isteyenlerin bedelli askerlik ücretlerini karşılamak için ihtiyaç kredileri en uygun seçenek olarak görünüyor.

Devamını Görüntüle