SON DAKİKA
8 dakikada okuyabilirsiniz

Dolar ve Euro Kurlarının Artış Sebepleri

Dolar ve Euro Kurlarının Artış Sebepleri

Günümüzde döviz gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Döviz kurları her geçen gün tırmanışa geçti. Özellikle büyük tırmanışlar sarf eden Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi olan dolar 1776’dan beri uluslar arası para birimlerinden birisi oldu. “ Thaler” in değişmiş bir şekli olan dolar günümüz de geçerliliğini sürdürmektedir. Birçok yatırımcı yatırımlarını Türk Lira’sını dövize dönüştürerek kısa vadede karlı çıkmayı başarabiliyorlar. Kimine gülüyor bu yatırım işi kimini de bozguna uğratabiliyor lakin kısa vadede yatırım denince ekonomik açıdan incelendiğinde dolar ve Euro en çok tercih edilen döviz kurlarından birisi olmakta.

Yurt dışından ülkemize bir borç alındığında bu borçlar Türk Lira’sı olarak kaydedilmiyor. Uluslar arası para birimi olarak kabul edilen dolar olarak da kabul edilebilir. Dolar prestijini arttırmayı çok iyi becerdiğinden hem Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi olmasından dolayı ülkeler arası anlaşmalarda yahut borçlanmalarda bu para birimi de kabul edilmektedir. Ülkemizin ekonomisini kaldırmak için yurt dışından getirilen ithal malların ücretlerin ödenmeside genellikle uluslar arası para birimleri kullanılarak yapılıyor. Dolar gibi prestiji ve kısa vadede kazandıranı yüksek olan dövizler ülkemizde çok yaygın biçimde kullanılmakta. Uzun vadeli yatırım aracı olan altının yerini bu tarz kısa vadeli dövizler alacağı beklenmektedir.Ülkemizin üretkenliği malum tarım konularında diğer ülkelere nazaran yüksek durumda. Yapılan ihracatların sayısı her geçen gün artmakta ve yapılan ihracatlar ülke ekonomisini kaldırmak için büyük rol oynadığı tartışılmaz. Yapmış olunan ihracatların para kurları da döviz olarak yapılmakta. Dolar sadece yatırım aracı olmaktan çıkıp ülkeler arası anlaşma dövizi de olabiliyor. Ülkemizin temennisi ithalattan çok ihracat yaparak üretkenliği sadece tarım ihracatlarından ziyade teknoloji gibi büyük firmaların, ülkelerin yarışa dahil olduğu alanlarda gelişebilmektir. İhracat arttıkça ülkemize giren döviz de artacaktır. Bu hesaplardan her zaman ülke ekonomisi karlı çıkacağa benziyor.

Enflasyon artışı ile döviz kuru arasında bir bağıntı var. Bu bağıntı kimi köşe yazarları tarafından doğru orantılı olarak düşünülmekle beraber kimi köşe yazarları tarafından aralarında bir ters orantı olduğundan bahsediyorlar. Türkiye’de faizin arttırılmaması yoluyla kurun yükselmesinin ve cari açığın kapatılmasının yolunun açılabileceği konusunda hem fikiriz. Türk Lirası’nın her geçen gün iç düşüşü ile dış düşüşü arasındaki fark yüksek olduğundan dolar gibi uluslar arası para birimleri değer kazanıyor. İç düşüş ile dış düşüş arasındaki fark kapatılarak kısa vadeli yatırım aracı olarak görünen döviz değerleri gerileyebilir. Bu sayede faiz oranları da düşürülebilir.  Merkez Bankası enflasyonun yüksek olmasından dolayı yaptığı mücadelede faiz yüzdelerini yükselterek dolar, Euro gibi kurlarla ilgilenmediğini kısa süre içerisinde açıklamıştı. Merkez Bankası yüksek olan enflasyonu geriletebildiği andan itibaren döviz kurları düşüş yaşayacağa benziyor.  Cari açığı kapatma girişimlerinden dolayı dolar, Euro gibi uluslar arası para birimlerinin kurları ile pek ilgilenilmiyor. Anlaşılan o ki Euro gibi döviz kurları hala ülkemizde yatırım aracı olarak kullanılmaya devam edecek.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Mart 2019, 10:45

İş Bankası 50.000 TL taşıt Kredisi Faiz Oranı

İş Bankası 50.000 TL taşıt Kredisi Faiz Oranı

İş bankası sıfır ve ikinci el araçlar için 2018 yılı itibari ile uygun faiz oranlarında taşıt kredisi vermektedir. Özellikle ikinci el araçlarda 5 yaş ve altı araçlara kredi vermektedir. Verilen kredi aracın ederinin en fazla yüzde 75’i şeklinde olmaktadır. Bu bağlamda gerekli şartların sağlanması durumunda 50.000 TL taşıt kredisi 48 ay vade imkânı ile sağlamaktadır. İş Bankası taşıt kredisi faiz oranları ise kredi vade ödeme sayısı ile doğru orantılı şekilde olmaktadır.

İş Bankası 50.000 TL Taşıt Kredisi Şartları

İkinci el taşıtların yaşının en fazla 5 olması

Taşıtın ipotek altına alınabilmesi

Kullanılan kredinin miktarı aracın ederinin yüzde 75 seviyesinde olması

Düzenli gelir beyanı ve otomatik vade ödemesi talebi

Varsa ek gelir belgesi

Gibi beyanlar istenilmektir. Gerekli beyanların verilmesi doğrultusunda uygun faiz oranları ile iş bankası 50.000 TL taşıt kredisi kullanılabilmektedir.

12 ay vadeli 50.000 TL Taşıt Kredisi

İş bankası 12 ay vadeli 50.000 TL taşıt kredisi kullanımında bankanın uygulamış olduğu faiz oranı yüzde 1,89 şeklinde olmaktadır. Aylık vade ödemeleri4.806 TL olurken toplam ödenecek tutar ise 57.923 TL şeklinde olacaktır. 200 TL dosya masrafı ve araç ipoteği zorunlu tutulmuştur.

18 Ay Vadeli 50.000 TL Taşıt Kredisi

İş bankasından 18 ay vade ile alınan 50.000 TL taşıt kredisinin faiz oranı yüzde 1,89 şeklinde olmaktadır. Bankaya aylık vade ödemesi 3.414 TL şeklinde olurken toplam ödenecek mikam ise 61.705 TL şeklinde olmaktadır. Ayrıca 250 TL dosya masrafı alınmaktadır. Araç ipoteği de kredi kullanımı için şart koşulmuştur.

24 Ay Vade Ödemeli 50.000TL Taşıt Kredisi

İş Bankası 50.000 TL taşıt kredisi kullanımı 24 ay vade ile alınırsa bankanın uygulayacağı faiz oranı yüzde 1,89 şeklinde olmaktadır. Bankaya aylık ödenecek vade tutarı 3.414 TL şeklinde olmaktadır. Toplam ödenecek tutar ise61.705 TL şeklinde olacaktır. Araç ipoteği şartı ve 250 TL dosya masrafı alınma durdu vardır.

48 Ay Vadeli 50.000 TL taşıt Kredisi

50.000 TL taşıt kredisini 48 ay vade ile alınması durumunda bankanın uygulayacağı faiz oranı 1,89 şeklindedir. Aylık vade ödemesi 1.720 TL şeklinde olurken toplamda ödenecek miktar 82.822 TL şeklinde olmaktadır. Banka 300 TL dosya masrafı ve araç ipoteğini şart koşmaktadır.

Devamını Görüntüle