SON DAKİKA
5 dakikada okuyabilirsiniz

Bedelli Askerlik Kredisi Alınabilir Mi ?

Bedelli Askerlik Kredisi Alınabilir Mi ?

5 milyon kişinin beklediği söylenilmekte olan bedelli askerliğin bedelinin 15.000TL olacağı ve 25 yaşından itibaren yararlanılabileceği açıklandı. Önümüzdeki hafta meclisten geçirileceği düşünülen bedelli askerlik için şu an için bankalar tarafından ortaya çıkacak olan bu talebe karşılık bir kampanya bulunmamakta. Vaziyet itibariyle en akıllıca kredi tercihinin piyasadaki en düşük faiz oranlarına sahip ihtiyaç kredisi olduğu söylenilebilir. İhtiyaç kredisi aracılığıyla 15.000TL olan bedelli askerlik tutarının taksitler aracılığıyla bölünerek orta halli vatandaşlar tarafından da faydalanılması bekleniyor.

En Uygun Kredi Seçenekleri

15.000TL’lik bedelli askerlik kredisinin ihtiyaç kredisi olarak çekilmesi halinde faiz oranları %1,79 ve %2.15 oranları arasında değişmekte. Hemen hemen bütün bankalar 3 ile 48 ay arasında vade seçenekleri sunmakta.

12 Aylık Ödeme Seçenekleri

%1,79 faiz oranıyla göze çarpan QNR Finansbank faiz miktarı ve tahsis ücretiyle birlikte toplamda 17.250TL’lik bir fatura çıkartmaktadır. Bu miktar ise aylık 1.431TL’lik taksitlere denk gelmektedir.Kredi kullanmak isteyelerin başvurabileceği bir banka olarak göze çarpmaktadır.

24, 36 ve 48 Aylık Ödeme Seçenekleri

ING Bank %1,74’lük faiz oranı ile aylık 801TL’ye 24 taksitlik seçenekleri arasından göze çarpıyor. 24 aya çıkıldığından dolayı ise toplam ödeme 19.300TL’ye artıyor.

CepteTeb üzerinden ise %1,95 faiz oranı ile aylık 621 TL’ye gelen taksit fırsatı bulunuyor. 36 ay taksitlendirmeye denk gelen bu seçenek toplamda ise 22.359 TL’ye denk geliyor.

Vakıfbank’ın yaz kredisi adı altında verdiği ihtiyaç kredisi ise 48 ay vade farkı ve kredi notunuza göre %1,66’ya kadar düşebilen faiz oranıyla en öne çıkan seçenek oluyor. Taksitleri 488TL’ye denk gelen kredide toplam ödeme 23.510TL oluyor.

Bedelli Askerlik Kredisi Beklentisi

Yasal düzenlenmesinin hazırlandığı bilinen bedelli askerlik yasasının önümüzdeki haftalarda çıkması bekleniyor 5 milyon kişinin faydalanabileceği yasanın bu talebi karşılayabilecek yeni bir özel bedelli askerlik kredisinin ortaya koyulup koyulmaması büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. Bankalar ya da devlet tarafından farklı bir ödeme planı konulmazsa yasadan yararlanmak isteyenlerin bedelli askerlik ücretlerini karşılamak için ihtiyaç kredileri en uygun seçenek olarak görünüyor.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Mehmet Pekesi 21 Temmuz 2018

işte ne zamandır beklediğimiz haber 28 gün şartı kaldırılırsa herkes için daha iyi olur

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

20 Aralık 2018, 22:01

2018-2019 Yılında İtalya’da Uluslararası Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır?

2018-2019 Yılında İtalya’da Uluslararası Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Kısa süreli bir eğitim veya ziyaret amaçlı geldiğinizde İtalya büyüleyici bir ülkedir, ama uluslararası bir öğrenci olarak geldiğinizde ikisine de sahip olabilirsiniz. İtalya dünya’da en eski üniversitelerden Bologna Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar.

Ayrıca bugün bildiğimiz alışılmış ve kabul görmüş bir sistemi mevcuttur. İtalya’da yüksek lisans veya diğer programlar için bir üniversiteye başvurmaya başlamadan önce kontrol etmeniz gereken bazı önemli bilgiler ise şöyledir;

1.İtalya’da Doğru Bir Lisans Eğitimi Seçmelisiniz.

Burada İngilizce ve İtalyanca olmak üzere Yüksek Lisans alanında alabileceğiniz birçok bölüm-alan mevcuttur. Bazı seçenekler şöyle sıralanabilir:

·       Görsel Sanatlar için Yüksek Lisans

·       Endüstriyel Tasarım için Yüksek  Lisans

·       İletişim Bilimleri için Yüksek Lisans

·       Sağlık Bilimleri için Yüksek Lisans

·       Ekonomi Bilimi için Yüksek Lisans

2.Bölümünüzle ile İlgili En İyi Üniversiteyi Seçmelisiniz.

Aşağıda dikkatinizi çekebilecek İtalya’daki en iyi üniversitelerden bir kaçını sizler için listeledik

·       Padova Üniversitesi

·       Torino Üniversitesi

·       Milano Moda Enstitüsü

·       Milano Teknik ve Tasarım Üniversitesi

·       Avrupa Ekonomi Okulu

3.Başvuru İçin Hazırlık Süreci

İtalya’da Yüksek Lisans için başvuruda bulunmadan önce ihtiyacınız olan niteliklerinizin uygunluğunu göz önünde bulundurmalısınız.

1.İlgilendiğiniz alanla ilgili bilgileri ve gerekli şartları öğrenebilmek için üniversitenizle iletişim kurun.

2.Üniversite size uygunluğun’uz ile ilgili geri dönüş yapacaktır. Eğer bu standartlara uygunsa’nız hemen ön başvuruda bulunabilirsiniz. Bunu İtalyan Elçiliği veya Konsolosluğu’na giderek yapabilirsiniz.

3.İtalyan Elçiliği veya Konsolosluğu gerekli belgelerinizi İtalyan Yüksek Eğitim Enstitüsüne gönderir.

4.Son olarak İtalyan Yüksek Eğitim Enstitüsünün aldığı kararlar liste halinde genelde Ağustos ayı itibariyle yayınlanır.

4.Üniversitelere Kabul Şekilleri

Başvuran öğrenciler genellikle daha önceki eğitim süreçlerinde aldıkları belgeler ve puanlara göre değerlendirilirler.

Bu durumda seçtiğiniz okulun kabul alma puanlarını kontrol etmeniz okuyacağınız bölüm egitme ihtimalinizi doğrudan etkileyecektir.

Yüksek olasılıkla okuyacağınız şu üç bölümden kabul sınavlarına girmeniz gerekecektir:

·       Tıp

·       Mimarlık

·       Mühendislik

Bir Yüksek Lisans programı için başvuruda bulunan öğrenciler en az 12 yıl okul okuması ve bunu kanıtlaması gerekir. Eğer 10 yıl eğitim gördüyse 12.yılı tamamlamak için gerekli sınavlara girdiğini ayrıca bildirmesi gerekir.

5.İtalyan Üniversite Başvuruları için Dil Gereklilikleri

İtalyan üniversiteleri İngilizce ve İtalyanca olarak 2 dilde eğitim verebilirler.  En önemlisi de İngilizce dil seçeneğiyle öğrenim alabileceğiniz bir çok Yüksek Lisans ve Doktora programı mevcuttur. HattaLisans eğitim almanız bile mümkündür.

İtalyanca program için mümkün olan kabul sınavları;

İtalyanca için;

CILS –Sınavı İtalya’da, Evrensel İtalya Kültür Enstitüsü’nde yapılır.

CELI –Sınavı ise sertifika sınavıdır, Perugia Üniversitesinin dahilinde anlaşmalı merkezi kurumlarda yapılan sınavlarla elde edilebilir.

Ayrıca İtalya’da dil öğrenmek isterseniz Milano’da ve Roma’da bulunan dilokullarını da degerlendirebilirsiniz.

İngilizce için;

Eğer siz İngilizce bir Yüksek Lisans Programına başvuruda bulunacaksanız, İngilizce dil yeterliliğinizin olduğunu kanıtlamalısınız.

Bazı kabul gören dil sınavları ise şunlardır;

·       TOEFL

·       TOEIC

·       IELTS

Yukarıda ki sınavlar İtalyan üniversiteleri’nin genel olarak İngilizce dil yeterliliğiniz için temel alabilecekleri uluslararası sınavlardır.

6.Gerekli Başvuru Dökümanları

·       Kimlik veya Pasaport Belgesi

·       Pasaport için fotoğraf

·       Akademik transkript

·       Üniversite başvuru formu

·       Detaylı ders programı açıklaması (Özellikle tamamladığınız veya tamamlayacağınız sosyalaktiviteler mevcut ise bunları kanıtlar nitelikte belirli bir müfredat)

·       CV- Yada Öz geçmiş

·       Tavsiye mektubu

·       Motivasyon mektubu

·       Dil yeterlilik belgesi(İngilizce veya İtalyanca)

·       Tasarım programı kayıtları için portföy

·       ResmiSAT veya ACT skorları

Gerekli belgeler her bölüm için farklılık göstermektedir. Başvuru süreci, başvuru tarihleri ve gerekli belgeler hakkında detaylı bilgileri Pava Edu sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

7.İtalya’da Üniversite Kayıt Tarihleri

İtalyan Konsolosluğu veya Elçiliği’ne teslim edeceğiniz belgeleri Aralık ile Mayıs ayları arasında verebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki teslim edeceğinizi belgeleri verebileceğiniz en kısa sürede ve en erken tarihte vermeniz kabul almanız için bi o kadar önemlidir. Bu kabul tarihleri okullar arası değişiklik gösterebilir.

8.Son Olarak Kabul Mektubunuzu Aldıktan Sonra

1.Vize işlemleri için başvuruda bulunmalısınız

2.İtalya ya girişinizin ardından 8 iş günü içinde yerel polis merkezine giderek oturum izni almalısınız.

3.Genel Seyahat Sağlık Sigortası’na sahip olmalısınız bu belge en az 30.000 EUR bütçe sağlamalıdır.

·       ABvatandaşı -Avrupa Sağlık Kartı sahibi olmalıdır ve yaklaşık tutar bir İtalyan vatandaşı ile aynı oranda olmalıdır.

·       AB ve ABkapsamında olmayan öğrenciler kendi ülkelerinde ayrıca birer seyahat sağlık sigortasına da sahip olabilirler.

4.Öğrenciler İtalya ya giriş yaptıktan sonra okullarına giderek resmi olarak kayıt yaptırmaları gerekir.

Devamını Görüntüle