SON DAKİKA
3 dakikada okuyabilirsiniz

İyi Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener Kimdir ?

cool
İyi Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener Kimdir ?

24 Haziran Erken seçimleri yaklaşırken bizde adaylardan biri olan Meral Akşener hakkında kısa ve öz bilgi yayınlamak istedik.

 

Selanik’ten ilinden Kocaeli’ye göç etmiş Türkmenlerden birisidir. Tahir Ömer Bey ile Sıddıka Hanım’ın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 18 Temmuz 1956 senesinde Kocaeli’nin İzmit ilçesinde dünyaya gelmiştir.

1974 senesinde Bursa Kız öğretmen lisesi çıkışlıdır. 1970 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde mezun olmayı başarmıştır. 1979- 1982 senesinde öğretmen olarak görev almıştır. Daha sonrasında 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik fakültesinde araştırma görevlisi olarak görev almıştır. Siyasete Tansu Çiller’in isteği ile DYP partisinden girmiştir. Döneminde içişleri bakanlığı yapmıştır. En son olarak MHP’de milletvekili olmuştur. Bahçeli’ye muhalif olduğu için partiden ihraç edilmiştir. Tüm hukuki süreçlerden sonra MHP genel başkan adaylığı açıkladıktan sonra büyük bir kaosa doğru siyasi hayatını götürmüştür.

MHP’den ayrılan ağır toplarla birlikte İyi Parti’yi kurmuş. Halktan da büyük bir coşku görmüştür. Cumhurbaşkanı olacağını söyleyen Akşener çevresinde Meral Abla diye adlandırılmaktadır. Şu günlerde İyi Parti genel başkanlığının yanında Cumhurbaşkanı adayıdır. Topladığı imzalar ile aday olmayı başarmıştır. Siyasi hayatının zirvesinde olduğu görülmüş. Şu an için ise de Tayyip Erdoğan’ın karşısında en güçlü aday olarak gösterilmektedir.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.