SON DAKİKA
3 dakikada okuyabilirsiniz

İyi Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener Kimdir ?

cool
İyi Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener Kimdir ?

24 Haziran Erken seçimleri yaklaşırken bizde adaylardan biri olan Meral Akşener hakkında kısa ve öz bilgi yayınlamak istedik.

 

Selanik’ten ilinden Kocaeli’ye göç etmiş Türkmenlerden birisidir. Tahir Ömer Bey ile Sıddıka Hanım’ın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 18 Temmuz 1956 senesinde Kocaeli’nin İzmit ilçesinde dünyaya gelmiştir.

1974 senesinde Bursa Kız öğretmen lisesi çıkışlıdır. 1970 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde mezun olmayı başarmıştır. 1979- 1982 senesinde öğretmen olarak görev almıştır. Daha sonrasında 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik fakültesinde araştırma görevlisi olarak görev almıştır. Siyasete Tansu Çiller’in isteği ile DYP partisinden girmiştir. Döneminde içişleri bakanlığı yapmıştır. En son olarak MHP’de milletvekili olmuştur. Bahçeli’ye muhalif olduğu için partiden ihraç edilmiştir. Tüm hukuki süreçlerden sonra MHP genel başkan adaylığı açıkladıktan sonra büyük bir kaosa doğru siyasi hayatını götürmüştür.

MHP’den ayrılan ağır toplarla birlikte İyi Parti’yi kurmuş. Halktan da büyük bir coşku görmüştür. Cumhurbaşkanı olacağını söyleyen Akşener çevresinde Meral Abla diye adlandırılmaktadır. Şu günlerde İyi Parti genel başkanlığının yanında Cumhurbaşkanı adayıdır. Topladığı imzalar ile aday olmayı başarmıştır. Siyasi hayatının zirvesinde olduğu görülmüş. Şu an için ise de Tayyip Erdoğan’ın karşısında en güçlü aday olarak gösterilmektedir.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Haziran 2018, 20:27

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Kimdir ?

Selahattin Demirtaş

Elazığ’ın Palu ilçesinde doğan Selahattin Demirtaş 10 Nisan 1973 senesinde gözlerini dünyaya açmıştır. Selahattin Demirtaş asıl işi avukattır, Türk siyasetçisidir. Zaza kökenli olduğunu bilenen HDP eş genel başkanlarından birisidir. Kürt değildir, Kürtçeyi de anadili gibi konuştuğu bilinse de aslen Zaza’dır. Türkiye Millet Meclisine 25. Dönem İstanbul milletvekili olarak girmiştir. 22 Haziran’dan beridir Halkların Demokratik Parti başkanlığını Figen Yüksekdağ ile yapmaya başlamıştır. Partiyi de kuranlar olarak bilinmektedir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Milletvekilliği yapmadan önce avukatlık yapmıştır. Bunun yanında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır şubesinde de yöneticilik konumunda çalışmıştır. Abisi Muğla Üniversitesi okuduğu yıllarda terör örgütü PKK ile ilişkisi kanıtlanmış olup 22 yıl hapis cezası ile cezasını çekmektedir.

Selahattin Demirtaş’ın Siyasi Hayatı

2014 senesinden beridir. Hdp’nin eş başkanlığı yapmaktadır. 2007- 2008 yılları arasında Demokratik Topum Partisinde görev almıştır. 2008-2014 yılları arasında ise Bdp partisinde görev almayı başarmıştır. 2014 senesinde ilk defa referandum kararı ile Hdp’nin cumhurbaşkanlığı adayı olmuş. %9,76 oy oranı ile sonuncu olmuştur. Şu an için Silivri cezaevinde 6-7 Ekim olaylarının baş sorumlusu olarak müebbet hapsi istenmektedir. 2018 Başkan aynı partinin adayıdır.

Devamını Görüntüle